Přestože osteoporóza znamená závažné komplikace a sníženou kvalitu života nemocného, správné léčby se nedostává až 80 % takto postižených Čechů. Navíc s tím, jak česká populace stárne, zvyšují se i počty těch, pro něž je řídnutí kostí aktuálním problémem. Podle odhadů Mezinárodní nadace pro osteoporózu bude v roce 2050 polovina naší populace starší 50 let a čtvrtina 70 let. Dramaticky tak roste význam prevence tohoto onemocnění, protože právě starší populace je osteoporózou ohrožena nejvíce.
Kosti se lámou i při malém nárazu
Osteoporóza je metabolické onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty. Objevuje se především u žen po přechodu a starších osob, ale nemusí se týkat pouze jich. S prevencí je ale možné začít už v mládí a spočívá zejména ve správném a pravidelném pohybu, vyvážené stravě, nekuřáctví a omezení příjmu alkoholu.
Řídnutí kostí se dlouho nijak neprojevuje, přijde se na něj obvykle až v souvislosti s nějakou zlomeninou. Každá další zlomenina totiž podporuje postupující onemocnění a mnohonásobně zvyšuje riziko dalších zlomenin. Typickým příkladem může být zlomenina krčku kosti stehenní, po které více než 20 % pacientů do roka umírá na další zdravotní komplikace.
„Pacienti o onemocnění nevědí, dokud si něco nezlomí. Starší osoby se zase domnívají, že jde o součást stáří a je nutné se s nemocí smířit. Osteoporóza je ale vážné onemocnění, které je nutné odhalit včas. Stačí se nechat vyšetřit pomocí přístroje zvaného denzitometr. Jde o bezbolestné a poměrně rychlé vyšetření poskytující podstatné informace o stavu kostí pacienta. Osteoporózu je pak možné řešit a úspěšně ji i léčit,“ upozorňuje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr.h.c., z Osteocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové a předseda Společnosti pro metabolická onemocnění kostí České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Ženy jsou osteoporózou ohroženy dvakrát častěji
Osteoporózu je možné rozdělit na primární a sekundární. Mezi primární spadá osteoporóza tzv. postmenopauzální, která je typická pro ženy po přechodu, i tzv. stařecká osteoporóza, která je typická pro lidi starší 70 let. Sekundární osteoporózu vyvolávají nejčastěji chronická zánětlivá onemocnění, jako například revmatoidní artritida, některá onemocnění zažívacího traktu nebo onemocnění hormonální povahy. Její příčinou ale mohou být i některá nádorová onemocnění nebo dědičnost.
Ženy jsou osteoporózou ohroženy dvakrát častěji než muži. Souvisí to s poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů během přechodu. V jejím vysokém riziku jsou ale i kuřáci, osoby s nízkou fyzickou aktivitou či s některým z výše uvedených onemocnění. Ti, kteří už osteoporotickou zlomeninu prodělali by měli být pravidelně vyšetřováni denzitometrem. Realita je však taková, že toto vyšetření podstupuje jen 3–5 % z nich.
V hlavní roli vápník
Při osteoporóze hraje hlavní roli vápník. Právě kvůli jeho nedostatku dochází k úbytku kostní hmoty, a roste tak riziko zlomenin. Je proto nejen důležitým prvkem v prevenci, ale i základním lékem všech léčebných režimů osteoporózy. Pokud nelze dosáhnout jeho správné hladiny stravou nebo při intoleranci mléčných výrobků, přicházejí na řadu doplňky stravy a léčivé přípravky. Dávkování vápníku je individuální v závislosti na složení jídelníčku.
Základem prevence osteoporózy je pak zdravý životní styl s dostatkem pravidelného pohybu. Právě pohyb má totiž vliv na tvorbu kostní hmoty. „Na začátek mohou pacienti zvolit svižnou chůzi, pilates, jízdu na kole nebo cvičení s vlastní vahou. Důležité je zaměřit se i na správné stravovací návyky, zejména na dostatečný přísun vápníku, vitaminu D a živočišných bílkovin,“ uvádí Ing. Věra Hrušková, předsedkyně Ligy proti osteoporóze, která u nás zastupuje zájmy pacientů s osteoporózou. Sekundární prevence zahrnuje opatření po již prodělané osteoporotické zlomenině, která mají zabránit nebezpečí zhoršení průběhu choroby a snížit riziko dalších zlomenin.
redakce uLékaře.cz
Zdroj:
Osteoporóza se týká stále většího počtu Čechů. Vhodnou léčbu přitom podstupuje přibližně jen pětina z nich (tisková zpráva ze 17. 10. 2019).
IKEM. Osteoporóza. [Online]. [cit. 17. 10. 2019]. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/.