Řídnutí není jedinou hrozbou pro kosti
Osteomalácie, nazývaná také jako měknutí kostí, je dnes poměrně vzácné kostní onemocnění. Právě ojedinělý výskyt způsobuje to, že se na chorobu zapomíná. Proto může dlouho unikat pozornosti nebo být zaměněna za jinou nemoc, včetně osteoporózy.
Přitom léčba některých forem nepředstavuje složitější problém. Stačí doplnit vitamin D, jehož nedostatek je nejčastější příčinou onemocnění.
Nesprávná tvorba kostní tkáně u osteomalácie a osteoporózy
I když osteomalácie a osteoporóza jsou dvě odlišné nemoci, v některých směrech se podobají. U obou stavů dochází k porušení správné tvorby kostní hmoty a tím se zvyšuje riziko zlomenin. Zatímco osteoporóza narušuje tvorbu tzv. minerální i organické části kosti, osteomalácie postihuje pouze složku minerální. Důvodem je skutečnost, že vitamin D zásadně ovlivňuje hospodaření s vápníkem a fosfáty.
Bolí vás klouby? Cítíte se unavení? Může jít o osteomalácii
Osteomalácie se stejně jako osteoporóza zpočátku výrazně neprojevuje. Mohou se objevit neurčité bolesti v kloubech či napětí vyskytující se po celém těle nebo omezující se na oblast páteře, pánve nebo dolní končetiny. K typickým projevům osteomalácie patří také svalová slabost. Důsledkem je tělesná únava i při nízkém stupni fyzické zátěže, slabost horních a dolních končetin nebo kolébavá chůze. U pokročilých forem dochází ke vzniku zlomenin – zejména žeber, páteře a dolních končetin.
Nedostatek vitaminu D u dětí způsobuje křivici
V dětství se vzhledem k neukončenému růstu osteomalácie projeví jako křivice. Kosti se ohýbají, vznikají nevratné deformity. Opožďuje se růst a kosti se začínají zvýšeně lámat. Toto onemocnění však dětem v České republice dnes již vzhledem k lepší výživě a podávání vitaminu D všem kojencům a batolatům nehrozí.
Nízká hladina vitaminu D v těle může mít více vysvětlení
Naše tělo potřebuje pro tvorbu silných kostí dostatek vitaminu D a fosfátů. V případě nedostatečného množství se rozvíjí osteomalácie, respektive křivice. Vyjmenujme nyní nejčastější příčiny, které vedou k tomuto stavu.
- Nízký obsah vitaminu D v potravě. Celosvětově se jedná o nejčastější příčinu osteomalácie a křivice. V našich podmínkách je však tato příčina ojedinělá.
- Celiakie (nesnášenlivost lepku). U této choroby dochází k poškození střeva reakcí vlastního těla na přítomnost lepku v potravě. Takto postižená sliznice nedokáže správně vstřebávat živiny a minerály, včetně vitaminu D.
- Některé chirurgické zákroky na zažívacím traktu. Například operace odstraňující nebo přemosťující tenké střevo vedou mimo jiné k nedostatečnému vstřebávání vitaminu D.
- Nedostatečná expozice slunečnímu světlu. V kůži při osvitu slunečním zářením vzniká vitamin D. K procesu nedochází u lidí, kteří tráví velmi málo času ve venkovním prostředí, používají krém na opalování s nadměrně silným UV faktorem či jsou příliš zahaleni. Jiným důvodem může být také život v oblastech, kde slunce svítí jen pár hodin denně nebo je ovzduší příliš znečištěné.
- Onemocnění ledvin a jater. Oba orgány se podílejí na látkové přeměně vitaminu D.
- Užívání léků. Typickým příkladem léků zvyšujících riziko osteomalácie jsou některé léky proti epilepsii.
Co si počít s osteomalácií?
Prvním krokem úspěšné léčby je správná diagnóza. Ta by neměla činit potíže. Opírá se o příznaky, které přivádějí pacienta k doktorovi, charakteristický biochemický nález při vyšetření krve a rentgenového obrazu "změklých" kostí. Snažíme se léčit příčinu, pokud to situace umožňuje. V ostatních případech zvyšujeme příjem vitaminu D tabletami nebo injekčně. Důležité je také zajistit správný přísun vápníku a fosfátových solí.
Základem je prevence
Vzniku osteomalácie v mnoha případech můžeme úspěšně zabránit. Prevence zahrnuje pro zdravého člověka pobyt na slunci alespoň patnáct minut několikrát týdně. Dále se doporučuje konzumace potravin, které přirozeně obsahují vyšší množství vitaminu D, jako jsou mořské ryby a vaječné žloutky, nebo potravin obohacených tímto vitaminem. Splníte-li uvedené podmínky, nemusíte se osteomalácie obávat.
(blš)
Zdroje:
www.mayoclinic.com