Řídnutí kostí: geny nemohou za vše
Pokud se ve vaší rodině vyskytl někdo, kdo trpěl osteoporózou, pak je to klidně možné. Podle odborníků je tato nemoc dědičná a existují geny, které mohou pravděpodobnost vzniku osteoporózy ovlivnit. Výzkumy se nyní snaží tyto konkrétní geny odhalit.
Možnost včasného varování
Nové informace o genetické zátěži přinášejí dvě studie, které vycházejí ze sledování 18 500 britských, evropských a australských dospělých osob. Výsledkem bylo zjištění sedmi genových variant, které zvyšují riziko vzniku osteoporózy. Dvě z nich mohou předpovědět možnost vzniku tohoto onemocnění dokonce až pro 20 % lidí. Jde o dvě malé mutace v DNA předpovídající snížení kostní denzity. Vinou těchto genetických změn se kromě zvýšení rizika onemocnění o 20 % ukázalo v dalších 30 % také vyšší riziko zlomenin spojených s osteoporózou. Naštěstí tyto geny mohou být identifikovány téměř dokonale ještě dříve, než člověk dosáhne věku, kdy se začínají objevovat zlomeniny. To by mohlo poskytnout dostatek času na případná preventivní opatření.
Nejde jen o geny
Na osteoporózu mají vliv i jiné geny než výše jmenované, ovšem je zapotřebí další výzkum. Především u lidí z jiných etnických skupin, nejen té středoevropské. Pokud jde o osteoporózu, geny jsou však jen jednou částí obrazu. Na riziko vzniku této nemoci mají vliv i další faktory, včetně stravy, pohybu, kouření, alkoholu a věku – s tím vším je potřeba také počítat.
Takže se "nevymlouvejme" na genetickou zátěž a mysleme raději na preventivní opatření:
- Zásadní je pohyb a cvičení.
- Důležitá je strava bohatá na vápník a vitamin D.
- Lze například zkusit užívání léků zvaných bisfosfonáty – zvyšují kostní hmotu a snižují riziko zlomenin u pacientů s osteoporózou.
- Rozhodně se nechte vyšetřit, pokud někdo z vaší rodiny toto onemocnění má, a to ještě v době, kdy žádné potíže nepociťujete.
(aši)