Riziko, že kardiaci onemocní koronavirem, je sice srovnatelné se zdravou populací, ale pravděpodobnost komplikovaného průběhu nemoci covid-19 je u kardiaků vyšší. V ohrožení jsou zejména lidé se:
- srdečním selháváním,
- dilatační kardiomyopatií,
- pokročilou kardiomyopatií pravé komory,
- vrozenými srdečními vadami.
Nemocní novým typem koronaviru jsou navíc náchylnější k sekundárním virovým infekcím, které útočí na dýchací cesty a postihují především dutinu hrudní.
Jak koronavirus ovlivňuje kardiovaskulární systém?
Jakmile virus vnikne do organismu, začne se množit a dochází k zánětlivé odpovědi. Postupně dochází k zhoršení plicních funkcí, vázne okysličování krve a klesá krevní tlak. Naproti tomu srdce pracuje o to usilovněji, nemocným se zvyšuje tepová frekvence a tímto kryje nároky organismu.
Nemocní s fibrilací síní nejsou ve zvýšeném riziku
Jedinci s diagnostikovanou fibrilací síní se vážnějšího průběhu obávat nemusejí. Fibrilace síní však v mnoha případech doprovází jiná chronická onemocnění, jako jsou srdeční selhávání, hypertenze anebo cukrovka. Pokud se tedy dlouhodobě léčíte s některou z těchto uvedených jednotek, pak byste měli ke svému zdraví přistupovat jako nemocní ve zvýšeném riziku.
Mozková příhoda jako následek neléčené fibrilace
Fibrilace síní nemocné nijak zvlášť neomezuje. O to závažnější mohou ale být následky, které s sebou přinášejí komplikace tohoto onemocnění. Neléčená fibrilace síní či naopak nedodržování léčby mohou vést k mozkové mrtvici. Ta vzniká na podkladě ucpání mozkové cévy krevní usazeninou, které se tvoří v síních při jejich fibrilaci. S rozeznáním příznaků mrtvice vám může pomoci anglická mnemotechnická pomůcka:
- F – face: ochrnutý obličej,
- A – arm: ochrnutá paže,
- S – speech: porucha řeči,
- T – time: přivolat co nejrychleji pomoc.
Při poskytnutí časné první pomoci je řada mrtvic léčitelná a nemocní dostávají naději na další plnohodnotný život. Důležitou roli hraje čas, a proto by lidé se srdečními onemocněními neměli otálet s vyhledáním lékařské pomoci, stejně tak postižení při prvních příznacích mozkové mrtvice.
Pacienti po transplantaci srdce v ohrožení
Pokud jste transplantaci srdce podstoupili před mnoha lety anebo jste se zákroku podrobili teprve v nedávné minulosti, spadáte do nejrizikovější kategorie. Měli byste se proto co nejvíce izolovat od ostatních, minimálně po dobu 12 týdnů. V případě pochybností o svém zdravotním stavu byste se měli telefonicky poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Když se srdeční záněty probouzejí
Pokud jste v minulosti prodělali zánět myokardu či endokardu, nespadáte do rizikové kategorie. Existují však případy, kdy se nemocným po nákaze infekcí covid-19 opět zánět srdce aktivoval. O to hůře se pak oslabené srdce dokáže vyrovnávat s následky nákazy a má větší riziko selhání. Včasná diagnóza a léčba ale zvyšují naději na vyléčení a minimalizují vznik trvalých následků.
Očkování proti koronaviru zatím neexistuje
Očkovací vakcína proti chřipce, kterou Světová zdravotnická organizace doporučuje, je na koronavirus neúčinná. Pokud jste se tedy nechali preventivně naočkovat, vůči infekci covid-19 chránění nejste. Stejně tak neúčinné je užívání potravinových doplňků včetně vitaminů, před onemocněním covid-19 vás neuchrání.
Kardiostimulátor průběh onemocnění nezhoršuje
Implantovaný kardiostimulátor či defibrilátor nepředstavují důvod k znepokojení. Neprokázalo se, že by jejich přítomnost komplikovala průběh nákazy koronavirem.
Vhodná léčba je pro vyléčení zásadní
Léky, kterými se koronavirová infekce léčí, mohou srdeční akci zpomalovat, a proto je potřeba, abyste svého kardiologa informovali o veškerých lécích, které užíváte. Jen tak budete mít jistotu, že je vaše léčba správně nastavena.
(žij)
Zdroje:
https://www.escardio.org/static_file/Escardio/Education-General/Topic pages/Covid-19/Patient Q_A-BD - 23 04 2020.pdf
https://www.acc.org/latest-in-cardiology/journal-scans/2020/05/22/10/05/characteristics-and-outcomes-of-recipients
https://www.webmd.com/stroke/guide/signs-of-stroke