Za vším hledej geny
V posledních letech se s pokrokem v oblasti genetických výzkumů ukazuje, že v rozvoji osteoartrózy hraje důležitou úlohu dědičnost. Podle vědců přitom není osteoartróza způsobena jedním konkrétním genem, ale dědí se takzvanou „polygenní“ dědičností, což znamená, že postupný úbytek chrupavky v kloubech je ovlivněn působením několika různých genů. Náchylnost k jejímu rozvoji se poté odvíjí od toho, kolik rizikových genů daný jedinec zdědil od svých rodičů.
Rizika, která neovlivníme
Na dědičnost však nelze v případě tohoto onemocnění svalovat celou vinu. Navíc se ukazuje, že dědičnost stojí především za rozvojem osteoartrózy v oblasti páteře, kyčlí a drobných kloubů rukou. Mezi další rizikové faktory, které nelze ovlivnit, patří věk a pohlaví. S přibývajícím věkem vzrůstá i počet lidí, kteří osteoartrózou trpí: Ve věkové skupině nad 65 let nalezneme artrózu alespoň jednoho kloubu u poloviny lidí, u seniorů starších 80 let počet zasažených stoupá dokonce na 70 %! Rizikovým faktorem je také ženské pohlaví, zejména pro rozvoj osteoartrózy kolen a drobných kloubů rukou. Vědci se domnívají, že určitý vliv na to budou mít nejspíše ženské pohlavní hormony.
Co můžeme ovlivnit?
Dobrou zprávou je, že z výsledků některých výzkumů vyplývá, že zásadní rizikový faktor v rozvoji osteoartrózy představuje životní styl. Mezi ovlivnitelné rizikové faktory tak patří:
- obezita (především v oblasti kolen),
- kouření,
- nadměrná konzumace alkoholu,
- nedostatek pohybu nebo naopak chronické přetížení organismu prací a sportem,
- závažné úrazy kloubů,
- neléčené vývojové vady,
- infekce kloubů,
- onemocnění krve, metabolismu a žláz s vnitřní sekrecí.
Drtivé většině výše uvedených rizik lze předejít dodržováním zásad zdravého životního stylu. Pro zdraví kloubů je důležitý zejména pravidelný pohyb v rozumné míře, ideálně v podobě svižných procházek, cyklistiky či plavání. Nevhodné jsou naopak sporty s nárazy na klouby a zvýšeným rizikem úrazů.
V případě chronických onemocnění, jako je například cukrovka, poruchy štítné žlázy nebo zvýšená hladina cholesterolu v krvi, je potřeba pečlivě dodržovat léčbu a rady lékařů. Neléčená onemocnění totiž mohou způsobit poruchu prokrvení a metabolismu kloubů a uspíšit rozvoj osteoartrózy. Obdobné platí pro nadměrný příjem alkoholu a kouření.
(holi)
Zdroje:
https://www.medscape.com/answers/330487-44888/what-are-the-risk-factors-for-osteoarthritis-oa
https://www.cdc.gov/arthritis/basics/risk-factors.htm