Kontakt se zvířaty: rozvoj, nebo prevence alergie?
Alergie na zvířata je v západních, průmyslově vyvinutých státech a moderních společnostech poměrně častá. Zároveň je ale diskutována otázka, jakou roli hraje kontakt se zvířaty v rozvoji a prevenci alergie.
#IMG#
Nejprve lékaři předpokládali, že kontakt s domácími zvířaty zvyšuje riziko rozvoje alergie u dětí. Postupně však mnoho odborných studií tento fakt zpochybnilo. Ukazují, že kontakt s kočkou nebo psem, nebo nejlépe s oběma zvířaty dohromady během kojeneckého, batolecího a dětského věku, je prevencí rozvoje alergie. Pokud se však alergie na zvíře již vyvine, může být příčinou i vážných stavů. Lidé s již rozvinutou alergií na určité zvíře by se mu proto měli naopak vyhýbat.
Kočičí alergeny škodí i bez přítomnosti koček
Například kočičí alergen je velmi lehký a drží se ve vzduchu dlouhou dobu i po odstranění kočky z domácnosti. Nachytá se do čalounění, koberců a textilií a postupně se z těchto prostor uvolňuje. Alergik tak může mít potíže i v prostorách, kde se žádná kočka již nenachází. Problém může nastat i ve veřejných budovách a v hromadné dopravě. Stačí, aby se v místnosti sešlo několik vlastníků koček. Koncentrace kočičího alergenu uvolněného z jejich vlasů a šatů může dosáhnout takové míry, že u alergiků vyvolá reakci.
Alergie ze školních lavic
Příkladem může být poprázdninový návrat do školních lavic. Příčinou zhoršení astmatu u dětí, které se po prázdninách vracejí do tříd, není vždy pouze zhoršení počasí a infekce, je to velmi často také skrytý kontakt se zvířecími alergeny právě takovouto nepřímou cestou. Stačí několik spolužáků ve třídě, kteří chovají kočku nebo jiné zvíře, na které je pacient alergický, a problém může být vyvolán.
Alergeny se neskrývají jen v srsti
Kromě koček a psů se domácími miláčky stávají i jiná zvířata, například krysy, králíci, osmáci, ale také leguáni a další "nechlupatá" zvířata. Neplatí totiž tradované přesvědčení, že alergizuje pouze zvíře s chlupy. Alergeny se nacházejí nejen v nich, ale také v kůži, slinách a moči. Vyvolavateli alergických reakcí proto mohou být i leguáni, ještěrky či plazi. Také krátkosrstá nebo zcela bezsrstá zvířata mohou vyvolat alergie. U myší a krys je například hlavní alergen vylučován do moči. Je to feromon, který u samců dosahuje v moči 10 × vyšších koncentrací než u samic. Z toho je zřejmé, že je zcela jedno, zda je myšák chlupatý, nebo holý, oba alergizují stejně.
(van)