Kontrola léčby růstovým hormonem – jak nepodlehnout panice
Všechny maminky (a někteří z těch vzdělanějších a pozornějších tatínků) vědí, že od chvíle, kdy se dítě narodí, až do dospělosti je nezbytné pravidelně sledovat jeho výšku a váhu.
Tyto změny mohou být posouzeny a zaregistrovány pouze pokud jsou pečlivě zaznamenávány, pokud je výška dítěte pravidelně měřena. U dětí léčených růstovým hormonem význam pravidelného monitorování růstu platí dvojnásob.
#IMG#Sledování růstového přírůstku
Pokud byla vašemu dítěti naordinována léčba růstovým hormonem, jistě přemýšlíte nad tím, jak vlastně bude průběh léčby monitorován a jaký přírůstek můžete očekávat. Lékař by vás měl předem informovat o tom, jakých cílů je možno dosáhnout a jaký je výhled do budoucna.
Rozhodně by ale nebylo dobré slibovat dítěti zázraky a čekat, že vám poroste před očima. Vaše ratolest poroste, půjde ale o postupný růst, který budete moci sledovat především díky pravidelnému měření. Růst dítěte je totiž kontinuální proces, k růstovému přírůstku dochází neustále.
Růst posuzujeme pomocí různých měření. Existuje celá plejáda vybavení, jež při kontrole růstu dítěte můžeme použít. Od nástěnných metrů můžeme přejít až k speciálnímu sofistikovanému (a také podstatně dražšímu) vybavení.
Nesmíte podceňovat ani význam pravidelných kontrol u lékaře. Nezapomeňte, že měření, která provádíte doma, doplňují kontroly u lékaře, a proto byste je v žádném případě neměli podceňovat, ale měli byste si je pečlivě zaznamenávat a své zápisky si s sebou vždy k lékaři na pravidelnou prohlídku vzít.
A jaký růst budete moci u svého dítěte pozorovat?
Většinou se před zahájením terapie růstový přírůstek pohybuje do 5 cm za rok. V průběhu prvního roku léčby se ale můžete setkat i s tím, že vaše dítě vyroste o 8 až 12 cm. Během druhého a třetího roku dítě průměrně povyroste o 7 cm.
Jak často je nutné navštěvovat lékaře?
Počet návštěv u endokrinologa závisí i na stáří dítěte a na tom, zda se u dítěte vyskytují nějaké komplikace. Obecné doporučení ale je takové, že by dítě mělo endokrinologické vyšetření absolvovat zhruba jednou za tři měsíce. Jednou ročně by pak měly proběhnout krevní testy, při kterých je zjišťována hladina hormonů štítné žlázy. Jednou ročně by také měl být za pomoci rentgenových snímků posouzen kostní věk dítěte.
(hak)