Kontaktní alergie může chránit před rakovinou
Alergie může mít i svá pozitiva. Trpíte-li tzv. kontaktní alergií neboli objevuje-li se u vás reakce na kůži po kontaktu například s niklem nebo jinými kovy, může vás alergie zároveň chránit před některými nádory. Vyplývá to z výsledků výzkumu dánských vědců.
Imunologický dohled
Podkladem pro ochranný vliv imunitního systému stiženého přecitlivělostí, která se navenek projevuje alergickými reakcemi, je pravděpodobně právě její zvýšená citlivost vůči cizím nebo vnějším vlivům. Ukazuje se, že takto nastavený imunitní systém dokáže omezit vznik nádorového bujení například v mozku nebo kůži.
Na pohlaví záleží
Výzkum vychází z údajů získaných v letech 1984 až 2008 od téměř sedmnácti tisíc dospělých pacientů a pacientek vyšetřovaných pomocí kožních testů na přítomnost kontaktní alergie. U těchto pacientů byl zároveň dlouhodobě sledován celkový zdravotní stav včetně výskytu nádorů.
Ukázalo se, že pacienti s potvrzenou kontaktní alergií mají bez ohledu na pohlaví nižší míru výskytu rakoviny prsu a nemelanomového nádoru kůže. Ženy měly navíc nižší míru výskytu rakoviny mozku.
Pro žlučník to neplatí
Jeden typ nádoru však postihoval pacienty s kontaktní alergií častěji než pacienty bez alergie. Jednalo se o nádory žlučníku. Důvodem může být podle vědců vyšší hladina chemických metabolitů v krvi alergika, která vede k vyšší zátěži jater a žlučníku.
Výzkum ještě pokračuje
Vědci upozorňují, že zveřejněné výsledky nejsou definitivní. Zatím nebyl v tomto výzkumu zohledněn vliv vnějšího prostředí, například vliv kouření nebo sociálního statusu pacienta. Nicméně i tak výzkum poukázal na důležitou provázanost vnějších projevů činnosti imunitního systému a výskytu nádorových onemocnění.
(zak)
Zdroj: Kaare Engkilde, Jacob P. Thyssen, Torkil Menné, Jeanne D. Johansen. Association between cancer and contact allergy: a linkage study.BMJ Open, 2011; DOI: 10.1136/bmjopen-2011-000084