Jak si doma vytvořit antialergické prostředí – 2. díl
Trápí vás přecitlivělost na kdeco, a přesto si chcete užívat života? Minimalizujte už předem alergické projevy a snažte se, aby každé prostředí, ve kterém se nacházíte, bylo co nejméně rizikové.
Následující doporučení vám pomohou vyhnout se alergickým reakcím venku, v autě či na dovolené.
Pohoda pod širým nebem
- Jezdíte-li často autem, mějte vždy zavřená okna a nastavte si klimatizaci, aby vzduch cirkuloval.
- Ve voze nikdy nekuřte.
- Jste-li venku, minimalizujte procházky v zalesněných oblastech nebo zahradách.
- Kontrolujte pravidelně počasí a pylovou službu. Pokud je venku horko, sucho a větrno, zůstaňte raději doma. V takových dnech je koncentrace pylů nejvyšší.
- Snažte se vyhnout extrémním teplotním změnám – je to nebezpečné hlavně pro astmatiky.
- Je-li to možné, zůstaňte doma, když jsou venkovní pyly nejagresivnější.
- Musíte-li sekat trávník nebo jinak pracovat na zahradě s trávou, používejte roušku. Vyvarujte se sekání a procházek kolem čerstvě posekané trávy.
- Vyhýbejte se i hrabání listí nebo práci se senem či kompostem, jste-li alergičtí na plísně.
- Když se vrátíte z venku, osprchujte se, umyjte si vlasy a převlékněte se.
- Pokud jste alergičtí na bodnutí hmyzem, chraňte se vhodným oblečením – noste dlouhé rukávy, nohavice, nepoužívejte parfémy apod.
- Než vyrazíte na dovolenou, zabalte si všechny potřebné léky, které vám lékař předepsal. Vezměte si s sebou i náhradní přípravky, kdyby vám něco došlo.
- Chystáte se na dovolenou do hotelu? Pak požádejte o antialergické přikrývky a polštáře nebo si přivezte svoje z domova.
- Choďte jen do nekuřáckých restaurací a vybírejte si taková jídla, u kterých nehrozí potravinová alergie. Dávejte přednost spíše čerstvým než zpracovaným potravinám. Objevila se u vás někdy závažná reakce, jako je anafylaktický šok? Pak s sebou mějte po ruce i injekční adrenalin nebo jiné léky, které vám lékař předepsal.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com