Biologická léčba si poradí i s neoperovatelnými nádory slinivky
Rakovina slinivky břišní patří mezi nádorová onemocnění s nejmenší šancí na přežití. Potvrzení diagnózy nádorů pankreatu tak patří mezi noční můru onkologických pacientů. Biologická léčba jim ale přináší novou naději.
#IMG#
Nejhorší z rakovin
Rakovina slinivky břišní bývá považována za jedno z nejhorších nádorových onemocnění, která jsou i přes současné pokroky v medicíně téměř nevyléčitelná. Slinivka neboli pankreas je totiž v lidském těle jedním z nejdůležitějších orgánů regulujících metabolické a trávicí pochody a díky produkci inzulínu i hladiny krevního cukru. Jakékoliv poškození tohoto orgánu tak s sebou může nést vážné následky. Mezi rizikové faktory vzniku patří zejména kouření. Skoncování s touto závislostí se také jeví jako jediná účinná prevence vzniku nemoci.
Operace jako první volba
Jako k léčbě první volby se u rakoviny pankreatu přistupuje k operaci. Operovat slinivku lze však pouze v prvních stadiích rakoviny. Navíc je chirurgický zákrok jedinou možností, jak pacienta kompletně vyléčit.
Pomůže biologická léčba?
U lidí s pokročilou rakovinou se jako život prodlužující léčba používá nejčastěji ozařování nebo chemoterapie, která bohužel nemá valný účinek. Přesto se však možná pacientům s rakovinou slinivky blýská na lepší časy. Podle výsledků různých studií totiž dokáže biologická léčba v podobě monoklonálních protilátek a interferonu poměrně účinně bojovat s rakovinou pankreatu i v pozdějších stadiích a výrazně tak pacientům prodloužit život.
Nové studie také napovídají, že pokud je biologická léčba podána včas, tedy ještě v prvních fázích nemoci, může vést společně s operací až k úplnému vyléčení. Navíc lze předpokládat, že se zlepšováním biologické léčby se bude zlepšovat i její účinnost, a pacienti s rakovinou slinivky tak budou mít ještě větší šanci na přežití!
(kam)