Jaký je cíl podávání preventivní léčby migrény?
Má snížit frekvenci, intenzitu a dobu trvání záchvatů. Je podávána pacientům, kteří mají tři a více záchvatů migrény za měsíc, ale i těm, kteří jich mají sice méně, ale záchvaty jsou dlouhé a mají těžký průběh znemožňující normální každodenní fungování. Správně zvolenou preventivní léčbou se mnohdy podaří i významně redukovat spotřebu akutně podávaných léků a snížit tak riziko vzniku lékově navozené bolesti hlavy i chronické migrény.
Jaké typy léků se k ní používají?
Dosud jsme k těmto účelům užívali léky původně určené k léčbě jiných onemocnění. Jde například o tzv. antikonvulziva, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, antidepresiva nebo botulotoxin. Avšak po šesti měsících na této léčbě setrvává jen 25 % pacientů a po půl roce už pouze 14 % z nich. Důvodem bývá nedostatečný účinek léčby, nutnost jejího denního užívání či převaha nežádoucích účinků.
To vše ale mění biologická léčba…
Ano, jediný specifický lék na léčbu migrény, který máme nyní nově k dispozici a který cílí na její patofyziologické mechanismy, je monoklonální protilátka proti CGRP. Objev úlohy neuropeptidu CGRP v patofyziologii migrény byl průlomový. V současné době máme v ČR k dispozici přípravek, který má od 1. 2. 2020 schválenou úhradu. Od května 2020 pak bude na trhu další lék. Biologika na léčbu migrény patří pod tzv. centrovou léčbu. Její předepisování je vázáno na centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, kterých je u nás v současné době celkem 26. Jejich seznam můžete najít na stránkách Czech Headache Society.
Pro které migreniky je biologická léčba vhodná?
Je určena pacientům s epizodickou či chronickou migrénou, u nichž došlo k selhání minimálně dvou profylaktických (preventivních) léků z různých lékových skupin. Kritéria úhrady léčby zdravotními pojišťovnami jsou poměrně přísná a o vhodnosti indikace pacienta by měl rozhodnout specialista v centru pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, kam nemocného odešle ošetřující neurolog s podrobně vyplněnou dokumentací dosavadní léčby, včetně řádně vedeného deníčku migrén.
Jak aplikace biologické léčby probíhá? Jde pouze o injekce?
Ano, dostupný preparát má formu předplněného pera, které je možné aplikovat do břicha, stehna nebo vnější části paže jednou za měsíc. Další chystaný lék bude předplněná injekční stříkačka určená k aplikaci na již zmíněná místa. Při první aplikaci bude pacient vyškoleným personálem zaučen v aplikaci a injekce si následně bude píchat sám.
Jaké jsou nežádoucí účinky této léčby?
Patří mezi ně reakce v místě vpichu (zarudnutí, ztvrdnutí tkáně či svědění), někdy pacienti popisují zácpu. Celkově však lze říci, že se jedná o léčbu velmi bezpečnou, s minimálními vedlejšími účinky a bez interakcí s jinými léky.
Co se stane, když na migrénu biologika nezaberou?
V průběhu léčby je samozřejmě stav pacienta kontrolován ve specializovaném centru. Nejprve se tak stane po prvním měsíci aplikace, kdy se vyhodnotí její účinek a případné nežádoucí účinky. Následně jsou mu předepsány další dvě dávky a před čtvrtou aplikací je opět zhodnocena její účinnost a snášenlivost. Pacienti, kteří ve třetím měsíci léčby nedosáhnou redukce počtu dní s migrénou minimálně o 50 % ve srovnání s výchozím stavem před nasazením biologické léčby, již nemohou za úhradu zdravotní pojišťovny v léčbě pokračovat.
Jak se z vašeho pohledu zlepšil život migreniků poté, co se jim stala dostupnou biologická léčba?
Mám poměrně velkou skupinu pacientů na biologické léčbě, ať už se účastní klinických studií, nebo jsou to samoplátci, a musím říct, že je to naprosto průlomová léčba. Významným způsobem totiž mění kvalitu života pacientů k lepšímu. Migréna je onemocnění významně ovlivňující život celé rodiny. U 75 % osob nemoc omezuje jejich běžné společenské a rodinné aktivity – ženy nejsou schopny se postarat o své děti, ataky migrén brání mnohým lidem vykonávat řádně zaměstnání, protože často vyžadují klid na lůžku. Po nasazení biologické léčby mi pacienti referují prakticky již v prvním týdnu výrazný efekt, dostávají konečně chuť do života, plánují si aktivity, které dříve z obavy, že jim to stejně překazí migréna, ani nevyhledávali. Dochází u nich k významnému zlepšení psychického naladění i rodinných a pracovních vztahů. Byl za mnou například manžel jedné pacientky s letitými těžkými migrénami, která je po nasazení biologické léčby po půl roce prakticky bez bolestí hlavy. Děkoval mi za celou rodinu, že má konečně doma usměvavou a milou ženu, která má po letech zájem nejen o společné rodinné aktivity s dětmi, ale i o sexuální život…
(hno)