Biologická léčba si poradí i s nespecifickými střevními záněty
Až do dnešní doby zatím nebyly zcela uspokojivě objasněny příčiny tzv. nespecifických střevních zánětů, mezi které patří zejména Crohnova choroba a také ulcerózní kolitida.
K jejich léčbě se proto zatím ve velké většině případů používají léky potlačující zánět. Ty ale na rozdíl od tzv. cílené léčby působí v celém těle, takže s sebou nesou i rizika různých nežádoucích účinků v jiných orgánech.
Co může za nespecifické střevní záněty
Vědci a lékaři, kteří se zaměřují na vývoj léků proti nespecifickým střevním zánětům, stále častěji přinášejí důkazy o tom, že za střevními záněty stojí nadprodukce látek zvaných prozánětlivé cytokiny. U zdravého pacienta je totiž stav střevní sliznice kontrolován křehkou rovnováhou mezi cytokiny, které působí zánět, a těmi, které ho naopak drží v normě. Mezi ty prozánětlivé patří např. tumor nekrotizující faktor alfa, interferon gamma nebo interleukiny 1, 6 a 12. Proti zánětu naopak působí interleukiny 4, 10 a 11. Cytokiny tedy hrají v zánětu zásadní roli a biologická léčba cílí právě na buňky, které je produkují nebo na které působí.
První vlaštovky
Cílená léčba nespecifických střevních zánětů tak zahrnuje zejména inhibitory (blokátory) těchto prozánětlivých cytokinů. V současné době je v Evropě zatím schváleno pouze několik léků (přesněji řečeno dvě účinné látky) v biologické léčbě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Další jsou ale už na obzoru. Vědci a lékaři totiž vyvíjejí další léky, které budou cílit nejen na buňky střevní sliznice, ale i na další buňky podílející se na imunitních reakcích ve střevě, zejména na bílé krvinky. O něco lépe jsou na tom Spojené státy americké, které už mají schváleny i další biologické léky. V Evropě zatím probíhají srovnávací studie, které znovu zhodnotí jak klinickou účinnost nových léčiv, tak i jejich případné nežádoucí účinky pro pacienty.
Zatím se ale zdá, že cílená léčba nespecifických střevních zánětů zcela určitě neřekla své poslední slovo a že dalších nových léků bude přibývat. Molekul a buněčných struktur, které se na střevních zánětech podílí, je tolik, že jejich prozkoumání a nalezení nových léků ještě nějaký čas potrvá.
(kam)
Zdroj:
Bosani M. et al.: Biologic targeting in the treatment of inflammatory bowel diseases., Biologics. 2009; 3: 77–97. Epub 2009 Jul 13.