Jak snížit riziko vážných alergických reakcí?
Vážná alergická reakce, která se může rozvinout v anafylaktický šok, akutně ohrožuje jedince na životě. Při podezření na ni je nutné okamžitě volat zdravotnickou záchrannou službu.
Proč vzniká a co se v těle děje?
Alergická reakce s rozvojem šoku se projevuje nejčastěji po bodnutí hmyzem, po požití některých potravin a léků (např. arašídů, ryb, penicilinu), může být ale také reakcí na latex nebo rentgenové kontrastní látky.
Anafylaktický šok se projevuje velmi rychle po styku s alergenní látkou, většinou do 30 minut. Tělo reaguje na přítomnost alergenu uvolněním určitých látek z buněk imunitního systému, které způsobují rozšíření cév. Srdce rychle pumpuje krev, aby udrželo oběh, a tím se velmi zrychluje tep. Rozvíjí se otoky a křeče svalstva, což představuje problém v dýchacích cestách, a pacientovi tak hrozí udušení.
Jak se onemocnění projevuje?
Projevy anafylaktického šoku mohou být místní a celkové.
Místní projevy šoku se objevují především na kůži v podobě kopřivky, svědivé pupencovité vyrážky. Oční víčka, jazyk a rty otékají. Objevuje se chrapot, rýma, kašel až dušnost. Zažívací potíže v podobě nevolností, zvracení, průjmů či bolesti břicha jsou často přítomny také. Postižený bývá bledý, opocený, jeho puls je zrychlený, ale přitom slabý, mohou se u něj objevit poruchy srdečního rytmu.
Celkové projevy šoku se jeví jako vystupňování a kombinace projevů místních. Srdce a plíce postupně selhávají a rozvíjí se šokový stav s případným stavem bezvědomí, křečí či povolením svěračů.
Zásady první pomoci při anafylaktickém šoku
Pokud se objeví známky vážné alergické reakce, je nutné okamžitě přivolat zdravotnickou záchrannou službu (tel. 155). Další pomoc spočívá v udržování životních funkcí.
Má-li u sebe postižený autoinjektor s adrenalinem (Epipen), aplikujte jej dle návodu, případně podejte léky proti alergii.
Uložte postiženého na záda se zvednutýma nohama, zakloněnou hlavou a pevně podepřeným hrudníkem. Pokud zvrací, volte polohu na boku.
V případě průniku alergenu do těla vpichem (bodnutím hmyzu, injekcí léku) je nutno místo vpichu zchladit a dle možnosti zaškrtit končetinu nad místem jeho průniku do těla, aby se zpomalila rychlost vstřebávání alergenu.
Na krk můžete přiložit chladivý obklad, rty je možné otírat vlhkým hadříkem.
Důležitá je komunikace s pacientem a sledování stavu jeho vědomí. Pokud přestane dýchat, zahajte resuscitaci.
Jak snížit riziko vážných alergických reakcí?
Základem ochrany před závažnou alergickou reakcí je vyvarovat se styku s alergenem. Člověk alergický na hmyzí bodnutí by se neměl pohybovat v místech výskytu včel či vos a v přírodě by neměl nosit pestrý oděv, který hmyz přitahuje. Alergici by měli u sebe nosit své léky, těžcí alergici autoinjektor s adrenalinem.
Aktualizovala (mraf)
Zdroj:
https://www.csaki.cz/dokumenty/anafylaxe_pdf.pdf