Pocení, třes, nervozita
Uzlíky, které se ve štítné žláze někdy vytvoří, mohou vadit už svou velikostí. Přestože řada z nich je natolik malá, že je lze odhalit až při sonografickém zobrazení, jiné narůstají do větších rozměrů. Mohou utlačovat jícen či dýchací cesty a působit tak potíže s polykáním či dýcháním. Jindy je problémem jejich hormonální aktivita. Pokud uzlíky vytvářejí nadměrné množství hormonů štítné žlázy, projeví se to:
- zvýšeným pocením,
- nevysvětlitelným hubnutím,
- nervozitou a třesem,
- nepravidelným srdečním rytmem.
Hlídejte si jód
Malé procento uzlíků má rakovinný původ. Ani to však nemusí být zlá zpráva, protože se často jedná o pomalu rostoucí nádory, které lze dobře léčit. Agresivní tumory štítné žlázy jsou spíše raritním nálezem. Jiné uzlíky mohou být tvořeny nezhoubnou zmnoženou tkání, cystou obsahující tekutinu nebo tkání postiženou chronickým zánětem. Někdy je příčinou vzniku uzlovitých útvarů na štítné žláze nedostatek jódu v potravě.
Léčba někdy není nutná
Co pomáhá lékařům při rozhodování o potřebě a možnostech léčby? Nutné je vyšetření hladin hormonů štítné žlázy, její zobrazení ultrazvukem či jinými metodami, případně odebrání vzorku a prozkoumání tkáně pod mikroskopem. Terapie pak může být následující:
- pravidelné sledování uzlů ultrazvukem,
- úprava množství hormonů za pomoci léků,
- chirurgické odstranění části či celé štítné žlázy,
- zničení uzlů radiojódem nebo alkoholem.
Štítnou žlázou a jejími onemocněními se zabývají lékaři endokrinologové. Ty můžete vyhledat buď sami, nebo s doporučením od praktického lékaře.
(veri)
Zdroj:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-nodules/home/ovc-20307262