Vše o srdečním pulzu: naučte se ho měřit i hodnotit!
Tep je jedna z mála tělesných funkcí, které si můžete změřit sami doma a bez přístrojů. Poradíme vám, jak ze získaných hodnot zjistit co nejvíce o svém zdraví.
Dva rychle za sebou následující údery, po nich delší pauza. To je zvuk srdeční činnosti, který poslouchají lékaři fonendoskopem a který jistě dobře znáte i vy. Pulz, který můžeme nahmatat na tepnách, je ale jiný: pravidelný jako tikot hodin. Ptáte se proč?
Při srdečním stahu se všechna krev, která do srdce přitekla, vypudí do aorty a z ní do tepen celého těla. Aby krev dotekla co nejdál a co nejrychleji, je pod velkým tlakem. V místě, kam dorazí krev, se stěna tepny pod vlivem tohoto tlaku roztáhne. A tak vzniká pulz. Na jeden stah srdce připadá jedna pulzace na tepnách. Srdeční údery však slyšíme dva: jeden se ozve při stahu a druhý při roztažení srdce. Vznikají kvůli zavírání různých srdečních chlopní.
Kde a jak měřit
Pulz si můžete nejlépe nahmatat na těchto místech:
- ze strany na krku,
- v ohybu lokte,
- na vnitřní straně zápěstí,
- v třísle.
K ruce si vezměte hodinky či stopky a počítejte, kolikrát za minutu ucítíte pulzaci tepny. Pokud jste netrpěliví, můžete měřit tep jen 30 sekund a výsledek vynásobit dvěma.
Hmatat je nejlepší dvěma až třemi prsty – ukazováčkem, prostředníčkem a popřípadě i prsteníčkem. Hmatání palcem se nedoporučuje, a to hlavně v případě, že zkoušíte měřit tep někomu jinému. Velká tepna ve vašem palci totiž může způsobit, že „nahmatáte“ svůj vlastní pulz.
Pomalý nevadí – většinou
Normální rychlost srdečního pulzu v klidu je 60–100 tepů za minutu. Lidé, kteří hodně sportují, ale mohou mít i méně. Jejich srdce je trénované, silnější a na jeden stah vypumpuje více krve. Proto v klidu nemusí pracovat tak rychle. Traduje se, že český běžec Emil Zátopek měl v klidu pouze okolo 30 tepů za minutu! Některé léky, například beta-blokátory na vysoký krevní tlak, mohou také způsobit pomalý tep.
Avšak v některých situacích je pomalý pulz známkou špatné funkce srdce. Takové stavy vznikají hlavně u starších lidí a bývají spojeny se slabostí, motáním hlavy či omdléváním. Pokud nic takového nepociťujete, nejspíš se nemusíte pomalého pulzu bát – přesto se o něm zmiňte praktickému lékaři.
Rychlý má mnoho příčin
Tep stoupá při námaze nebo stresu. Zvýší jej teplo, káva či cigareta. Někteří lidé, třeba obézní nebo nesportující jedinci, mají přirozeně vyšší tep i v klidu. Velmi rychlý tep rovněž zaslouží zmínku u lékaře. A to zejména v případě, že je spojen s pocity na omdlení.
Rychlost tepu se může lehce měnit s nádechem a s výdechem. Ale je-li váš tep velmi nepravidelný a vnímáte ho jako nepříjemné „vynechávání“ srdce, je také třeba poradit se s lékařem.
(luko)
Zdroj:
www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/All-About-Heart-Rate-Pulse_UCM_438850_Article.jsp#.WDyfIbLhDIU