Ke gynekologovi pro dospělé se může dívka starší 15 let vydat bez rodičovského doprovodu. Přichází k němu buď na doporučení praktického lékaře pro děti a dorost při potížích, nebo se k němu může objednat sama. K první návštěvě gynekologické ambulance dospívající povětšinou vede snaha zabezpečit se vhodným způsobem před otěhotněním, je ale samozřejmě možné přijít i z preventivních důvodů.
„První návštěva může proběhnout, pokud se chtějí slečny lépe seznámit s prostředím gynekologie, i když mají pravidelnou menstruaci bez obtíží a nemají potřebu nic řešit. Také je vhodné být zaregistrována u gynekologa pro případ, že se vyskytnou nějaké potíže k jejich rychlému řešení. Určitě je potřeba na gynekologii zajít v případě obtíží s cyklem, při bolestech, s výtoky, při nutnosti řešit antikoncepci,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Jandová.
Jak probíhá první návštěva v gynekologické ambulanci?
Jako při mnoha jiných návštěvách lékařů, také na gynekologii přichází jako první na řadu anamnéza. Lékař se vyptá na rodinnou historii, výskyt nádorových onemocnění, trombotických událostí (stavů, při nichž došlo k ucpání žil krevní sraženinou), cukrovky či vrozených vad. Dále pokračuje osobní anamnézou, zajímá se o věk dívky v době první menstruace, výskyt alergií, prodělané závažné úrazy, onemocnění a operace. Měl by být položen i dotaz na očkování proti HPV virům mezi 13.–14. rokem věku (pokud očkování neproběhlo, je na zvážení i po 15. roce věku). Lékař či zdravotní sestra se zajímají také o termín poslední menstruace, tj. první den, kdy poslední menstruace u dívky začala.
A jak konkrétně vypadá obávané první vyšetření? „Pokud dívka ještě neměla pohlavní styk a nemá-li obtíže, obvykle se provádí jen vyšetření břicha pohmatem a ultrazvukové vyšetření břišní cestou. Jestliže již pohlavní styk byl nebo jsou přítomny potíže ve smyslu výtoku, je součástí prohlídky i vaginální vyšetření s odběrem cytologie (stěrem buněk z děložního čípku, pozn. red.) či kultivace (vyšetření odebraného vzorku poševního hlenu, pozn. red.) a ultrazvukové vaginální vyšetření. Také proběhne edukace, kdy a jak provádět samovyšetření prsů,“ uvádí MUDr. Jandová. Lékař v rámci preventivní prohlídky může také provést pohmatové vyšetření prsů.
Ultrazvukové vyšetření zahrnuje zobrazení stavu dělohy a vaječníků. Vyjma tohoto vyšetření není jiná cesta, jak vaječníky kontrolovat, screening nádorových onemocnění vaječníků neexistuje. Cytologie z děložního hrdla je screeningové vyšetření nádorů děložního hrdla a hodnotí kvalitu buněk děložního hrdla, tím má za úkol odhalit případný přednádorový stav.
Máte otázky týkající se tohoto tématu? Můžete se zeptat specialistů v naší online poradně.
Přečtěte si také nejčastější dotazy v naší online poradně týkající se vyšetření na gynekologii.
Antikoncepce ano, či ne? Co rozhoduje?
Podle slov MUDr. Kristýny Jandové je pro předepsání hormonální antikoncepce nezletilé dívce ve věku 15–18 let rozhodující posouzení její rozumové a volní vyspělosti, tedy zda je schopna pochopit poučení ze strany lékaře (např. jak antikoncepci užívat) a také následky svého rozhodnutí (např. rizika užívání antikoncepce). V případě, že lékař sezná, že dívka je s ohledem na svůj věk rozumově i volně vyspělá, může předepsat antikoncepci i bez souhlasu zákonného zástupce (nejčastěji rodiče).
V případě, že takovouto vyspělost nezletilého dítěte nedovodí, musí vyžadovat souhlas jednoho z rodičů. „V situaci, že jeden z rodičů vyjádří nesouhlas s užíváním antikoncepčních přípravků, přestože slečna je z hlediska posouzení lékaře rozumově i volně vyspělá a s antikoncepcí sama souhlasí, nemůže podle nového občanského zákoníku lékař přípravek předepsat a musí vyčkat rozhodnutí soudu. Na soud se v daném případě bude obracet nezletilá pacientka v zastoupení jinou osobou,“ upřesňuje lékařka.
Mají dospívající docházet na gynekologii pravidelně?
Také pro mladé dívky platí to samé co pro ostatní ženy – tedy ke svému gynekologovi na preventivní prohlídky docházet pravidelně, alespoň jednou ročně. Díky této prevenci se předchází problémům a onemocněním, která bez včasné diagnózy mohou být obtížně léčitelná, v zanedbané podobě často fatální.
V souvislosti se závažnými onemocněními je důležité pravidelné samovyšetřování prsů. Rakovina prsu si totiž nevybírá a i u mladých žen je čím dál častější. Samovyšetření by se mělo provádět jednou měsíčně vždy ve stejné fázi cyklu, ideálně s koncem menstruace, tj. okolo 5. dne cyklu. Podstatou je kontrola toho, zda se prsy nemění. Při jakémkoliv podezření nebo neobvyklém nálezu je namístě co nejdříve kontaktovat ošetřujícího gynekologa, případně praktického lékaře, který napíše žádanku na další vyšetření.
V případě, že hledáte lékaře, naše sestry vám pomohou s objednáním.
Zdroj:
https://www.sancedetem.cz/cs/hledam-pomoc/deti-se-zdravotnim-postizenim/deti-s-jinym-zavaznym-zdravotnim-znevyhodnenim/jak-se-neobavat-prvni-navstevy-na-gynekologii.shtml