Vyběhejte si zdravější srdce
Tento způsob pohybu si v posledních letech získává čím dál tím více příznivců. Běhání nesporně zlepšuje stav kardiovaskulárního systému, avšak v případě, že trpíte onemocněním srdce, je opatrnost na místě. Pokud nesprávně zvolíte tréninkový systém, můžete se potýkat s nepříjemnými komplikacemi.
Tento způsob pohybu si v posledních letech získává čím dál tím více příznivců. Běhání nesporně zlepšuje stav kardiovaskulárního systému, avšak v případě, že trpíte onemocněním srdce, je opatrnost na místě. Pokud nesprávně zvolíte tréninkový systém, můžete se potýkat s nepříjemnými komplikacemi. Pro běžce začátečníky proto přinášíme několik základních rad.
Nákup vybavení
Nejprve kontaktujte svého lékaře a zeptejte se, zda je vůbec možné s vaším onemocněním běhat. Pokud ano, proberte s ním možnou intenzitu tréninku a začněte co nejdříve.
- Pořiďte si kvalitní běžeckou obuv – nebojte se navštívit specializovaný sportovní obchod a vybrat si dražší boty, šetříte tím klouby.
- Důležitou položkou je i vhodné oblečení – dnes si již vybere každý, hlavní je, aby svršky dobře sály pot a odváděly teplo. Přehřívání organismu je totiž další zátěž pro srdce.
- Běžecké hodinky nejsou povinností, ale doporučují se – neustále totiž měří srdeční frekvenci a upozorní vás na příliš vysokou zátěž srdce.
Kam vyrazit a co vzít s sebou
- Pro dostatečnou energii se doporučuje lehké jídlo 2 hodiny před výkonem.
- Nejlepší místa pro běhání jsou parky nebo jiné oblasti, kde se vyhnete vysoké frekvenci automobilů a nadýcháte se čerstvého vzduchu.
- Nedoporučují se odlehlá místa, pokud se totiž vyskytnou zdravotní problémy, pomoc často bývá daleko.
- Důležité je dodržovat pitný režim. Nemáte-li možnost zakoupit vodu v místě běhání, raději si vezměte malou láhev s sebou.
- Vždy u sebe noste nějaký identifikační průkaz a kartičku pojištěnce.
Rozcvička, běh a protažení
- Nejprve se 5 až 10 minut rozehřejte, např. jízdou na rotopedu nebo chůzí.
- Poté pořádně protáhněte svaly, hlavně dolní končetiny.
- U samotného běhání pravidelně dýchejte, při bolesti na hrudi raději cvičení zanechte a kontaktuje lékaře.
- Na konci nezapomeňte na protažení – nejprve 5 až 10 minut chůze a poté protažení svalů jako před začátkem běhu.
Podrobnější popis zásad správného běhu je nad rámec tohoto článku. Bližší informace můžete nalézt na stránkách zaměřených na běhání nebo vám poradí v jakémkoliv fitness centru. Dodržování výše uvedených rad není nikterak složité a jistě vám pomůže při budování silného, zdravého organismu.
(holi)
Zdroj: running.about.com