Jak se projevuje alergie s ohledem na sezónu?
Věděli jste, že sennou rýmou můžete trpět i v zimě? Jak zabránit tomu, aby se z vaší senné rýmy postupně vyklubalo astma? V následujícím textu se dozvíte, jaké sezónní proměny můžete v souvislosti s alergií zaznamenat.
Alergické choroby patří k nejčastějším nemocem, které se ve společnosti vůbec vyskytují. Přestože existuje mýtus, že se alergie týká pouze dětí a mladých dospělých, není tomu tak – alergická choroba může vzniknout v jakémkoli věku, i když se většinou mírně liší její vyvolávající příčiny (např. u dětí mezi ně patří zejména potraviny, u seniorů zase léky, plísně apod.). Počet alergiků navíc stále celosvětově stoupá. Měli bychom proto vědět, které měsíce jsou pro alergiky nepříjemné a na koho a hlavně kdy se obrátit o pomoc.
Pylová sezóna neznamená alergické obtíže pořád. Záleží na alergenu
Pylová sezóna trvá v České republice od ledna/února do září/října. Leden sice není typicky kritickým měsícem pro „pylaře“, pokud je ale teplejší počasí, mohou již začít rozkvétat lísky, což některým alergikům způsobuje první obtíže. Ve střední Evropě je obecně možné rozdělit pylovou sezónu na tři období: Na jaře dominuje alergie na pyl stromů, v létě na trávy, pozdně letní až podzimní měsíce jsou obdobím vysokobylinných plevelů, hlavně pelyňku a ambrozie. Přesné informace o výskytu alergenů v ovzduší v konkrétních dnech získáte na internetových stránkách Pylové informační služby, kde naleznete aktuálně vyskytující se pylové alergeny. Hrubý přehled o tom, kdy jsou ve vzduchu dané alergeny, si můžete udělat z pylového kalendáře dostupného buď na stránkách Pylové informační služby, nebo v příloze tohoto článku.
Stejně tak je potřeba si bez ohledu na sezónu dát pozor např. na seno pro domácí mazlíčky nebo med, který může pylová zrna obsahovat také. Pylová alergie tedy zdaleka není vždy jen sezónním problémem. Alergii na hmyzí bodnutí jsme vystaveni pochopitelně nejvíce v letních měsících, kdy se více pohybujeme v přírodě.
Někteří alergici trpí, i když venku mrzne, jako když praští
Alergici nemají „pokoj“ ani během pozdního podzimu a zimy. Roztoči a plísně jsou sice celoročními alergeny, přesto se jejich množství v domácnostech zvyšuje začátkem topné sezóny, tedy v listopadu. V tomto období již také trávíme více času doma, a proto se s roztoči a plísněmi více setkáváme. Roztoči se živí částečkami lidské kůže a lupy. Nemůžeme se jim tedy zcela vyhnout, přesto lze jejich množství v domácnosti snížit (časté větrání, nepřetápění, utírání prachu, praní lůžkovin atd.). U plísní musíme objevit ložisko a důkladně ho zlikvidovat pomocí protiplísňového prostředku.
Někdy ovšem sezónnost s alergií spojit nelze: Alergie na potraviny vzhledem k vysoké celoroční dostupnosti i exotických plodin nemá zcela typický sezónní charakter, přecitlivělost na léky také ne.
Včasné určení příčiny alergie a zahájení léčby jsou v boji s ní klíčové
Alergie by ideálně měla být léčena u alergologa, který má k dispozici nejen úlevové léky (antihistaminika atd.), ale i příčinnou léčbu alergie (specifickou alergenovou imunoterapii – o ní více na edukačním webu Bez-alergie.cz). Každý samotest nebo pacientem nastavená léčba, včetně té alternativní (homeopatie a akupunktura), nikdy tak účinné nebudou.
Základem je podstoupení testů na určení zdroje alergie přímo v ordinaci alergologa, které nejčastěji probíhá prostřednictvím tzv. prick testu, během něhož jsou na kůži předloktí aplikovány jednotlivé alergeny a sleduje se reakce na ně.
Alergolog vás také při speciální problematice může odeslat do centra, kde se vašemu typu alergie věnují (typicky např. alergii na některé léky). Návštěva alergologa je zároveň prevencí zhoršení potíží a rozvoje astmatu, proto své problémy nepodceňujte a objednejte se k vyšetření ještě před začátkem sezóny, ať si z drobných sezónních obtíží zbytečně „nevypěstujete“ větší zdravotní problém. Třeba prostřednictvím naší poradny uLékaře.cz.