Bolí vás nohy? Kouření způsobuje také onemocnění dolních končetin…
Které orgány v našem těle nejvíce trpí škodlivinami z cigaretového dýmu? Na tuto otázku většina z nás odpoví „plíce“. Je tu ovšem ještě jeden, trochu opomíjený orgán.
Poškozené cévy mohou proměnit procházku v bolestivé cvičení
Několik tisíc chemických látek, které jsou obsažené v cigaretovém dýmu, se dostává do krve a spolu s ní koluje tělem. Při tom poškozuje cévy, které ztrácejí poddajnost a elastičnost, stávají se rigidními a náchylnými k ukládání cholesterolu. To všechno přispívá k tomu, že cévy se časem stále více zužují a jsou stále méně schopné přivádět všechen kyslík a živiny, které tkáně ke svému životu potřebují.
Pokud jsou výše popsaným způsobem poškozovány cévy na dolních končetinách, projeví se to při chůzi takzvanými „klaudikačními bolestmi“ nohou, které člověka přinutí zastavit a počkat, až se zlepší krevní zásobení. Právě nedostatečný přívod kyslíku do dolních končetin je to, co způsobuje bolest. Celý tento nepříjemný stav, který se zpravidla postupně zhoršuje (a bolesti se mohou objevovat i v klidu), nazývají lékaři „ischemická choroba dolních končetin“ neboli ICHDK.
U kuřáků stokrát častěji
Přestože se ICHDK může objevit u každého člověka, kuřáci mají pro její rozvoj zvláště dobré předpoklady a riziko jejího vzniku je u nich zhruba stokrát vyšší než u nekuřáků. Kromě kouření zvyšuje pravděpodobnost ICHDK také vyšší věk, obezita, vysoká hladina cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak.
Od brnění v prstech k amputaci
ICHDK je velmi nepříjemné onemocnění, které vyžaduje pečlivou léčbu. Avšak jen vzácně dojde k tomu, že postižená končetina začne odumírat a je zapotřebí provést amputaci prstů nebo větších částí. Existuje ale i onemocnění s podobným průběhem, které mívá podstatně agresivnější průběh a jeho spojení s kouřením je ještě těsnější než v případě ICHDK: nazývá se Bürgerova choroba.
Také toto onemocnění začíná klaudikačními bolestmi, jeho postup je však rychlejší a nezřídka dochází k tomu, že se na prstech nohou (ale i rukou) objeví nejprve bolestivé vředy, které se později mění v odumřelou tkáň. Je známo, že Bürgerova choroba se vyskytuje výhradně u kuřáků, co ji však přesně způsobuje, se zatím neví. Někteří odborníci se domnívají, že jde o autoimunitní reakci (čili vlastně jakousi alergii) na některou z chemikálií obsažených v cigaretovém dýmu.
(vek)
Zdroj: http://vasculitis.med.jhu.edu/typesof/buergers.html