Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní
Lákají vás lokality opředené pověrami a pověstmi? Máte rádi nevysvětlitelné jevy a přírodní monumenty? Po celém světě existují tisíce míst, která jsou zahalena oparem tajemna. Některá jsou dokonce blíž, než si myslíte.
Co nabízí svět
- Oko Afriky. Obří kruh měřící v průměru asi 50 kilometrů vypadá z výšky jako gigantické oko. Pozoruhodná struktura leží v africké Mauritánii. Protože se nachází uprostřed saharské pouště, navštívilo ji zatím pouze několik stovek cestovatelů.
- Kamenné koule. V Kostarice jsou stovky pravidelných kamenných útvarů, které měří od několika centimetrů až po dva a půl metru. Objeveny byly při vypalování půdy pro zemědělské potřeby. Nejspíše vznikly činností člověka, o jejich původu se však stále debatuje.
- Obrazce na planině Nazca. V jihoamerickém Peru nalezneme více než 300 obrazců tvořených světlými liniemi, jež znázorňují postavy i geometrické obrazce.
- Hotel del Salto. Kdysi se jednalo o ubytování pro bohatou kolumbijskou klientelu. Na okraji srázu u úchvatného vodopádu Tequendama hotel nyní pomalu chátrá. Důvodem jeho krachu bylo silné znečištění vody v okolí i vysoký počet sebevrahů vrhajících se ze skály do propastné hlubiny.
- Chrámy Adžanta. Tento skalní komplex představuje vrchol staroindické kultury. V jeskyních jsou k nahlédnutí prastaré malby, ale obdivované jsou také chrámy vytesané buddhistickými mnichy.
- Skleněná pláž v Kalifornii. Takzvaná Glass Beach se nachází ve státním parku MacKerricher na západoamerickém pobřeží. Celá pláž je posetá barevnými kamínky a oblázky. Původně se totiž jednalo o rozsáhlou skládku, která byla v minulém století zlikvidována. Během let však mořské vlny stihly uhladit sklo, porcelán a další materiály do úhledných oblázků.
- Pamukkale. Jedná se o jednu z největších turistických atrakcí Turecka. Přírodní kaskády s jezírky jsou známé pro své termální prameny a tyrkysově modrou vodu.
- Lešanský Buddha. Socha vysoká 71 metrů je největším vyobrazením Buddhy na světě. Stojí u čínského města Le-šan a vznikala dlouhých 300 let. Umístěna byla na soutoku tří řek a jejím úkolem bylo chránit projíždějící lodě před rozbouřenými vodami.
- Obrův chodník. Kamenné varhany v Severním Irsku jsou výsledkem dávné sopečné erupce. Čedičové sloupce vytvářejí přirozené útesy vedoucí do moře a pokračující i pod jeho hladinu.
- Brána do pekla. Kráter na území Turkmenistánu je jako vystřižený z legend o podsvětí. Nachází se v poušti Karakum nedaleko oázy a vznikl díky úniku zemního plynu. Kráter hoří nepřetržitě již přes 40 let a přes výraznou snahu vlády se dosud nepodařilo jej uzavřít.
Tajemno na dosah
Lákají-li vás zvláštní a něčím výjimečná místa, ale nechcete kvůli tomu cestovat přes půlku světa, nemusíte zoufat. Spousta z nich se nachází i v Evropě nebo přímo v naší zemi. Mezi největší záhady v Evropě patří například hrad v Edinburghu, strašidelný dům v Borgvattnetu ve Švédsku nebo zvláštní rumunský les Hoia Baciu. V České republice je bezpochyby oblíbenou destinací Kostnice v Kutné Hoře, prastaré obětiště Býčí skála v Moravském krasu, největší český menhir Kamenný pastýř nebo pekelná brána na hradě Houska.
Ať už se vydáte poodkrývat roušku tajemství kamkoli, určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. To vás sice neochrání před duchy, tajemnými bytostmi nebo negativní energií, ale bude vám krýt záda v případě nemoci, úrazu či ztráty zavazadla.
(holi)
Zdroj: https://hitfull.com/pictures/pset.php?set=Most_Mysterious_Places_on
www.raileurope.com/blog/13715-10-creepy-places-find-europe
www.kudyznudy.cz/Aktuality/Tajemna-mista-Ceska-poodhrnte-rousku-zahad-a-taj.aspx