Co je to průkaz warfarinizovaného pacienta?
Průkaz warfarinizovaného pacienta je kartička, kterou by měl obdržet každý pacient při zahájení léčby nejčastějším protisrážlivým lékem. Pacient by ho měl dostat na pracovišti, kde mu byla léčba předepsána, případně mu jej následně vydá jeho praktický lékař. Mívá různou podobu. Většinou se jedná o rozkládací tabulku z pevnějšího papíru, do které se zapisují následující informace:
- osobní údaje pacienta,
- diagnóza, která je důvodem užívání této léčby,
- datum, odkdy pacient léčbu užívá,
- konkrétní data s výsledky testu INR, jímž se kontroluje její správné dávkování,
- doporučená dávka léku (denní dávkování, případně dávka dle jednotlivých dnů v týdnu),
- datum další kontroly.
V podstatě se jedná o různé podoby tabulek, kde se vždy postupně do řádku zapisuje datum, hodnota INR, dávka léku a datum kontroly.
K čemu průkaz warfarinizovaného pacienta slouží?
Kartička slouží jako záznam o průběhu protisrážlivé léčby. Každý pacient by jej měl nosit stále u sebe, např. u kartičky zdravotní pojišťovny apod. Uplatnění totiž najde v mnoha situacích, např. v případně náhlého onemocnění nebo akutního přijetí do nemocnice, při kontrole u praktického lékaře či při návštěvě zubaře. Pojďme se na jednotlivé případy jejího užití zaměřit podrobněji.
Náhlé onemocnění či akutní přijetí do nemocnice
V případě náhlého onemocnění nebo akutního přijetí do nemocnice průkaz poskytne lékařům, kteří pacienta neznají, informaci, že pacient užívá nejčastější protisrážlivý lék, jak dlouho a z jakého důvodu. To platí nejen pro lékaře v nemocnicích, ale i pro případ nutnosti ošetření záchrannou službou.
Lékař vidí, jaká dávka léku byla pro pacienta v minulosti vysoká nebo naopak nízká či optimální (při akutní hospitalizaci mohou nastat např. situace, kdy je ji nutno vysadit a pak znovu nastavovat léčbu, je proto vhodné, aby lékař viděl dlouhodobé záznamy o průběhu protisrážlivé léčby).
Při návštěvě zubaře
Průkaz warfarinizovaného pacienta s aktuálními hodnotami INR se může hodit i v případě návštěvy u zubaře, který se díky hodnotám INR může ve chvíli nutnosti akutního ošetření zubů rozhodnout, zda lze zákrok za současné léčby provést, či je potřeba úprava hodnoty INR a objednání na jiný termín.
U praktického lékaře
Průkaz by měl pacient předložit při každé kontrole hodnoty INR u svého praktického lékaře. Mnoho praktických lékařů nabízí v současné době pacientům užívajícím nejčastější protisrážlivou léčbu možnost kontroly hladiny INR přímo ve své ordinaci. To je pro ně i pro lékaře nejrychlejší a nejvýhodnější řešení, neboť lékař rovnou do kartičky vyplní výsledek hodnoty INR, dávku léku, kterou má pacient užívat, a datum kontroly. Některé kartičky mají dávkování rozepsáno v kolonkách po dnech, což je jednodušší zejména pro starší lidi, neboť pacient může v průběhu týdne užívat různé dávky léku – např. 3× týdně 2 mg, 4× týdně 3 mg apod. Léčba je tak koordinována jedním lékařem, s nímž se pacient při každé kontrole vidí, odpadá čas navíc strávený v laboratoři a čekání na výsledky.
Díky této průkazce se pacient nemusí obávat, zda si doporučené dávkování léku zapamatoval správně, neboť se na něj může kdykoliv do kartičky podívat. Připomeňme, že dávkování léčby se může často měnit, protože hladina léčivé látky je citlivá na různé okolnosti (aktuální zdravotní stav, infekce, stravu apod.).
(tich)
Zdroj:
https://www.ordinacekrotky.cz/docu/propacienty/warfarin-informace-o-antikoagulacni-lecbe.pdf?201610