Obecně se komplikace tohoto onemocnění častěji vyskytují u osob, které jsou nějakým způsobem oslabené (starší lidé, jedinci s cukrovkou, onkologickým onemocněním, některými chorobami imunity apod.) a také u těch, kteří léčbu nezahájí včas. V takovém případě se totiž nemoc stihne šířeji rozvinout a v organismu napáchat více škody.
Problém řešte rychle!
Superinfekce (tedy nákaza nasedající na jinou již probíhající infekci) může být různě závažná – od poměrně neškodných forem až po život ohrožující stavy. Proto ji v žádném případě nepodceňujte a navštivte lékaře, který vám v opodstatněných případech a po zvážení vašeho zdravotního stavu předepíše antibiotika. Jakákoli infekce v raném stadiu se léčí snadněji a zanechává za sebou méně následků.
Pozor na poranění i léky
Herpetické puchýřky, které se při pásovém oparu udělají, představují na kůži zranitelné místo. Jsou mimo jiné snadným cílem pro bakterie. K bakteriální superinfekci těchto puchýřků dochází relativně často. Riziko lze ale snížit. Jak?
- Dbejte na to, aby nedošlo k jejich mechanickému poranění (např. ostrými nehty). Pokud se tak stane, jsou tato místa vůči bakteriím ještě zranitelnější.
- Další poměrně účinnou metodou prevence je upřednostnění antibakteriálních mýdel.
- Podle některých vědců může užívání tzv. nesteroidních protizánětlivých látek (mezi ně patří třeba ibuprofen) při léčbě bolesti při pásovém oparu zvyšovat riziko rozvoje nekrotizující fasciitidy, což je závažná infekce měkkých tkání. Proto část odborníků doporučuje místo nich brát spíše paralen apod.
Zdroje:
WEHRHAHN, M. C. a DE DWYER. Herpes zoster: epidemiology, clinical features, treatment and prevention. Dostupné z: http://www.australianprescriber.com/magazine/35/5/143/7
GNANN, JR., John W. Varicella-Zoster Virus: Atypical Presentations and Unusual Complications. The Journal Of Infectious Diseases. 2002. Dostupné z: http://jid.oxfordjournals.org/content/186/Supplement_1/S91.full.pdf+html