Protony jsou kladně nabité částice, které jsou součástí atomového jádra. Protonová terapie je druh ozařování, při kterém jsou do pacientova těla vysílány uvedené částice za účelem léčby rakovinného bujení. Používá se buď samostatně, nebo v kombinaci s klasickým ozařováním, chirurgickou léčbou, chemoterapií nebo cílenou léčbou. Jak to funguje?
- Zařízení zvané cyklotron urychluje protony, aby získaly dostatečnou rychlost, a tedy i energii.
- Ta jim potom umožňuje pronikat do hloubky tkání v lidském těle a tam předáním energie ničit tkáň.
- Od klasického ozařování se protonové záření liší tím, že po přenosu energie protony již dále neputují a tkáň za tumorem je zcela ušetřena radiace.
- Léčba nevyžaduje hospitalizaci a počet dávek závisí na typu a pokročilosti nádoru.
Detailní příprava
Před zahájením léčby je nutné ji důkladně naplánovat, což se dělá pomocí vyšetření CT (počítačovou tomografií) nebo MRI (magnetickou rezonancí). Při prohlídce je pacient uložen do pozice, ve které bude později probíhat terapie, a je mu znemožněn pohyb léčenou částí těla. To proto, aby bylo možné přesně načrtnout trasu protonového svazku do místa, kde se nachází nádor. Při samotné léčbě pomůže člen odborného týmu pacientovi zaujmout stanovenou polohu na speciálním stole nebo křesle. Poté se musí přesvědčit, že je postavení zcela správné, a to pomocí zaměření laseru na značky na pacientově těle. Délka jednoho ozařování bývá asi 15–30 minut. Čas nutný k léčbě se však liší podle mnoha faktorů.
Pro i proti
Protonová terapie je užitečná především u nádorů, které se ještě nezačaly šířit. Pomáhá i u těch, které leží poblíž nejdůležitějších orgánů těla, jež nesmí být zasaženy zářením – oka, mozku a míchy. Používá se také k léčení dětí, zejména při nádorech centrální nervové soustavy. Ve srovnání s klasickou radioterapií má protonová metoda řadu výhod.
- Dávka záření do okolí tumoru může být nižší až o 60 %.
- Množství radiace do samotného nádoru přitom může být vyšší.
- Terapie způsobuje méně závažné nežádoucí účinky.
Ale existují samozřejmě také nevýhody:
- Protonových center je málo, v ČR je v současné době jedno.
- Cena této léčby je vysoká a ne vždy hrazená zdravotní pojišťovnou.
- Ne všechny typy nádorů jsou pro protonovou terapii vhodné – názory odborníků se ale v tomto bodě stále liší.
Jaké mohou nastat nepříjemnosti
Léčba samotná je zcela bezbolestná. Po ní však někteří pacienti mohou pociťovat únavu či mít kožní problémy. K těm patří zarudnutí, podráždění, otok, suchost nebo tvorba puchýřů a olupování. Nežádoucí účinky bývají výraznější, je-li protonová terapie součástí většího celku, tedy je-li aplikována i chemoterapie apod.
Zdroj: http://www.cancer.net