Průvodce tajemným jazykem lékařských zpráv – díl 1.
Osteochondróza, hernie, protruze, prolaps, sekvestr. Pročítáte svou lékařskou zprávu a nevíte, co u vás vlastně odborník diagnostikoval? Lékařské zprávy často obsahují pojmy, které jsou pro nezasvěcené španělskou vesnicí. V prvním díle našeho průvodce se vám pokusíme vysvětlit odborné pojmy týkající se onemocnění meziobratlových plotének.
Léčí se lidé, ne obrázky
Rentgenový snímek, CT vyšetření nebo magnetická rezonance jsou jenom popisem situace, kterou vidí lékař na snímku. Jedná se tedy o změny od očekávané normy. Tyto nálezy však neříkají nic o tom, zda nějak souvisí s problémem pacienta. Důležitost nálezu posoudí jedině ošetřující lékař, který zná zdravotní stav pacienta. V případě medicíny totiž platí okřídlené rčení: „Léčí se lidé, ne obrázky!“. Na lidské tělo tedy nelze pohlížet jako na rozbité auto, u kterého sestavíme protokol závad a opravíme, popřípadě vyměníme rozbité součástky. Pojďme se ale detailněji podívat na „záhadné“ pojmy v lékařských nálezech a zjistit, co vlastně znamenají.
Ploténka a její poškození
Meziobratlová ploténka je oválná elastická struktura uložená mezi dvěma obratli. Je tvořena měkkým jádrem (nucleus pulposus) a pevným vazivovým pouzdrem (anulus fibrosus).
V průběhu let ploténky přirozeně ztrácí svoji výšku, pevnost a elasticitu v důsledku úbytku vody a degenerace vaziva. Postupem času jsou tak ploténky více náchylné k různému typu poškození. S jakým odbornými pojmy se v tomto případě můžete setkat?
- Osteochondróza. Zúžení prostoru mezi obratli na snímku v důsledku degenerace meziobratlové ploténky, která snižuje svou výšku.
- L4/5, L5/S1. Prostor mezi 4. a 5. bederním obratlem (L4/5) a mezi 5. bederním a prvním křížovým obratlem (L5/S1). Tyto prostory jsou nejvíce zatíženy, a tudíž nejvíce náchylné k degeneraci.
- Bulging (prolaps). V důsledku degenerace ploténky a tlakových sil působících především na zadní část ploténky může dojít k postupnému vyklenování části ploténky mimo původní obvod. Vyklenutí více než 25 % obvodu při neporušeném vazivovém obalu nazýváme prolaps nebo stále častěji bulging. Takto postižená ploténka se pak může vyklenovat směrem dozadu do páteřního kanálu a být zdrojem prvních potíží.
- Protruze. Při pokračujícím tlaku na ploténku a její degeneraci může dojít k více lokalizovanému vyklenutí ploténky, při kterém bývá porušeno část vazivového pouzdra. Vyklenutí ploténky k nervovému kořeni může být zdrojem bolestí v dolní končetině.
- Extruze, hernie. Jedná se o kompletní porušení vazivového pouzdra s trhlinou vedoucí k výhřezu měkkého jádra mimo ploténku, přičemž vyhřezlá a nevyhřezlá část tvoří jeden celek.
- Sekvestr. Část vyhřezlé ploténkové hmoty se odděluje od zbytku jádra a může cestovat jako volný sekvestr mimo postižený segment.
Autorem průvodce je neurolog MUDr. Tomáš Vilhelm, který odpovídá na vaše dotazy z oblasti neurologie v odborné poradně. Tomáš Vilhelm se také specializuje na funkční terapii bolesti u neurologických a ortopedických onemocnění. Více o této problematice najdete na stránkách www.suchajehla.cz.