Mořská sůl a slunce: léčivá kombinace pro astmatiky
Sůl sice zvyšuje krevní tlak, riziko vzniku mrtvice a srdečních onemocnění, ovšem na druhé straně dokáže v mnoha případech i pomoci. Například při léčbě astmatu nebo lupénky.
Sůl sice zvyšuje krevní tlak, riziko vzniku mrtvice a srdečních onemocnění, ovšem na druhé straně dokáže v mnoha případech i pomoci. Například při léčbě astmatu nebo lupénky.
Jak to funguje
Významný lékař Fereydoon Batmanghelidij, který byl posledním žákem Alexandra Fleminga, objevitele penicilinu, začal kdysi své astmatické pacienty léčit vodou. Jeho teorie byla založena na tom, že astma je bioprodukt dehydratace a nedostatku sodíku. Následně tělo reaguje na dehydrataci zúžením dýchacích cest, aby zabránilo dalším ztrátám vody, a respirační potíže jsou na světě. Astmatikům lékař doporučoval vypít 8 sklenic destilované vody za den a následně si dát špetku soli na jazyk. Věřil, že se tím výrazně zlepší astmatické příznaky.
Zázračné moře
Mořská voda obsahuje přibližně 35 g na litr vody a tato slaná voda nabízí spoustu zdravotních výhod. Co všechno dokáže léčit?
- Kožní vředy a infekce uší. Studie zveřejněné v National Institutes of Health naznačují, že slaná voda má pozitivní vliv na ušní infekce u dětí do 17 let. Při pravidelném kontaktu se slanou vodou se zdravotní problémy snížily až o 50 %.
- Atopická dermatitida. Mořská voda napomáhá proti svědění a zánětu kůže. Podle odborníků je ale vhodnější využívat tzv. hlubokou vodu, nikoli povrchovou. V té se vyskytuje příliš mnoho bakterií.
- Dýchací problémy. Vdechování chloridu sodného neboli mořské vody se nazývá haloterapie. Skvěle zabírá nejen na akutní dýchací potíže, jako je bronchitida, ale také na astma. Výsledky ukazují, že při haloterapii dochází ke změnám metabolické aktivity, normalizaci hladiny serotoninu atd.
- Lupénka a psoriatická artritida. Mořská voda prokazatelně zlepšuje lupénku i psoriatickou artritidu u nemocných osob. Výzkum byl prováděn u Mrtvého moře, kde se nachází nejvíce koncentrované soli ve vodě. Nejlepších výsledků bylo dosaženo v kombinaci se slunečním zářením, tedy při pobytu na slunci.
(aši)