Mozková mrtvice: i po tvrdém pádu je návrat možný
Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je náhlý život ohrožující stav, který může neočekávaně postihnout každého z nás.
Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je náhlý život ohrožující stav, který může neočekávaně postihnout každého z nás. Její výskyt každoročně stoupne o 1–1,5 %, což je dáno nejen stárnutím populace, ale i vyšším počtem případů u lidí v produktivním věku.
Mozek potřebuje dýchat
Mozková mrtvice je nejčastěji způsobena ucpáním mozkové cévy. Za normálních okolností přivádí tepny okysličenou krev do mozku, který pro svou práci potřebuje neustálý přísun kyslíku. Jakmile se přívod okysličené krve sníží, nebo dokonce úplně zastaví, přestane postižená oblast mozku fungovat tak, jak má. To se může projevit ztrátou vědomí nebo pádem na zem, ale malé mrtvice mohou proběhnout i úplně bez povšimnutí za plného vědomí. Záleží na velikosti ucpané cévy a na místě postižení. Pokud není zásoba kyslíku dostatečně rychle obnovena, dochází k zániku mozkových buněk. Bohužel, nervové buňky nemají schopnost regenerace, takže pokud buňka jednou odumře, nová už se nikdy nevytvoří.
Když zpěvák zapomene text
Mozková mrtvice se může projevit mnoha způsoby: od výpadku zorného pole po ztrátu vědomí či ochrnutí. Nejznámější český pacient s mozkovou mrtvicí – zpěvák Václav Neckář – byl i v jejím průběhu schopen vnímat své okolí, a dokonce řídit auto. Až během zkoušky v divadle se ukázalo, že nedokáže vyslovovat a byl okamžitě odvezen do nemocnice. Zde lékaři zjistili, že mrtvice postihla zpěvákovo centrum řeči. Proto nebyl schopen mluvit ani si vybavit texty svých písní.
Velký comeback
Už v nemocnici se Václav Neckář rozhodl se svým osudem bojovat a nepoddat se mu. Zkoušel zpívat sestřičkám své nejjednodušší písničky a postupně se zlepšoval. Během pár měsíců se znovu naučil správně mluvit, číst a psát. Slovní zásoba mu z hlavy nikdy nezmizela, jen ji neuměl dát správně dohromady. Díky odborné pomoci lékařů a logopedky se postupně mohl vrátit do normálního života. Za rok už koncertoval, i když s malou pomocí čtecího zařízení.
Snižte vlastní riziko mrtvice
Václavu Neckářovi bylo v době, kdy ho postihla mozková mrtvice, pouhých 59 let. Sám dnes přiznává, že by si tím vším nemusel projít, kdyby včas změnil svou životosprávu. Skoro každodenní vysoký energetický výdej na jevišti v dobách jeho největší slávy mu dovoloval spořádat jakékoliv množství jídla v jakoukoliv denní dobu. Když se ale později počet koncertů snížil, jeho stravovací návyky zůstaly stejné. To nemohlo skončit jinak než nadváhou, která jde s cévními onemocněními ruku v ruce.
Některé rizikové faktory mozkové mrtvice jsou dané a jen těžko je můžeme ovlivnit. Které to jsou?
- Vyšší věk – po 55 letech se každých deset let riziko cévní mozkové příhody dvakrát zvyšuje.
- Pohlaví – mozková mrtvice postihuje spíše muže.
- Genetika – riziko mohou zvyšovat dědičná onemocnění ovlivňující srážlivost krve.
- Další onemocnění – mezi nejrizikovější řadíme cukrovku a vysoký tlak.
Jiné, neméně významné, vyplývají z našeho životního stylu, který máme plně ve svých rukou:
- kouření,
- zvýšená konzumace alkoholu,
- obezita,
- vysoká hladina cholesterolu,
- dlouhodobý stres.
Omezením takového rizikového chování snížíte nejen nebezpečí mozkové mrtvice, ale i srdečního infarktu a dalších chorob, které straší moderní civilizaci.
Václav Neckář dnes opět koncertuje a vydává alba. Jeho píle a síla byla korunována zlatým Andělem od České akademie populární hudby za novou píseň Půlnoční. Měl určitě veliké štěstí, ale hlavně odhodlání a cíl vrátit se zpět na jeviště ke svým posluchačům.
Jak se zachovat při mozkové mrtvici?
- Okamžitě volejte rychlou zdravotnickou pomoc.
- Zajistěte pacientovi klidné prostředí a pokud možno čerstvý vzduch.
- Položte nemocného na záda a zakloňte mu hlavu, nikdy hlavu nepodkládejte!
- V případě ztráty vědomí začněte resuscitovat.
(jez)