Monitorování spánku pomocí „chytrých“ hodinek – pro a proti
Abyste byli v kurzu, nestačí být jen chytrý, musíte mít u sebe stále „chytrý“ telefon i „chytré“ hodinky. Právě posledně jmenovaná technologická vymoženost vám pomůže mít pod kontrolou nejen váš pohyb, ale i spánek. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto způsobu jeho monitorování?
Jaká data „chytré“ hodinky sbírají?
Monitory spánku, které bývají součástí „chytrých“ hodinek, jsou většinou založeny na pohybovém senzoru a pracují s předpokladem, že spící člověk se nehýbe, dokážou změřit délku spánku (včetně usínání) a počet nočních probuzení.
Přehled jednotlivých stadií spánku a jejich délky jim pomáhají dotvořit údaje o tepové frekvenci, která se v jednotlivých fázích spánku liší. Nejnižší bývá ve fázi nejhlubšího spánku. V některých případech nabízejí také nastavení budíku tak, aby se jejich nositel probudil ve vhodný čas s ohledem na takto určené spánkové cykly.
Kde je zakopaný pes – zkreslené údaje, nebo úzkostné nakládání s nimi?
Jenže výše zmíněné předpoklady nerovnají se jistotě. Nelze totiž říci, že člověk spí ve chvíli, kdy se například vleže věnuje klidné činnosti (např. sleduje televizi či poslouchá v posteli hudbu). Studie prokázaly, že některá zařízení mylně přičítají k době spánku 9 až 60 minut času stráveného klidnou činností vleže. A naopak – pohyb v noci ještě nemusí znamenat probuzení.
Pohybový senzor rozhodně není dokonalým detektorem nočních probuzení, ty kratší vůbec nemusí postřehnout. A tak ačkoliv se nositel "chytrých" hodinek cítí po noci unaven, ve statistikách vidí jen dokonale dlouhý spánek. Zařízení může být také zmateno některými faktory ovlivňujícími tepovou frekvenci, například poruchou srdečního rytmu či užíváním léků na srdeční onemocnění, tzv. betablokátorů. A to se jedná jen o zkreslující faktory technického rázu…
Další kapitolou je, jak do monitorování vstupuje lidský faktor. Mnoho lidí, kteří funkci monitorace spánků využívají, hodnotí kvalitu spánku podle jeho délky či délky jeho fází. Ale tato jednoduchá rovnice dávno neplatí.
Nadměrné sledování statistiky spojené se spánkem může také v krajních případech vést k úzkosti a zpětně ovlivnit kvalitu spánku. Pokud si dotyčný například trvá na 8hodinovém spánku, aniž by se cítil unaven, může být výsledkem paradoxně častější noční převalování.
Tipy, k čemu je tento způsob monitorování spánku dobrý
Je tedy dobré „chytré“ hodinky k monitoraci spánku využívat? Ano, ale s rozumem. Poradíme vám několik tipů, kdy se vám sledování spánku může skutečně vyplatit.
S přehledem denně naspaných hodin můžete bojovat s nedostatkem spánku, který je v naší populaci poměrně častým nešvarem. Monitor vám může ukázat nepoměr ve spánku naspaném přes týden a o víkendu. Dlouhodobým sledováním spánku také můžete postupně zjistit, kdy je pro vás ideální čas na ukládání se ke spánku i ranní vstávání. Pokud najednou zaznamenáte v statistikách výraznou změnu, například v podobě zvýšeného nočního pohybu, poslouží to jako impulz pro návštěvu odborníka na poruchy spánku. Může se totiž jednat o projev syndromu spánkové apnoe nebo syndromu neklidných nohou.
Vzhledem k popsaným kontroverzím spojenými s daty sbíranými „chytrými“ hodinkami je dobré k nim přistupovat jako dobrému zdroji trendů o vlastním spánku, nikoliv jako ke generátoru přesných spánkových dat. V případě, že máte pocit, že s vaším spánkem něco není v nepořádku, „chytré hodinky“ vám nepomohou. Raději se obraťte na svého praktického lékaře s přáním o vyšetření na oddělení spánkové medicíny, kde se vám jistě dostane přesné diagnostiky poruch spánku pomocí tzv. polysomnografie.
(lexi), pro laiky adaptováno (pok)
Zdroj:
Liao S. Is sleep tracking wrecking your slumber? WebMD, 2019 Jan 24. Dostupné na: www.webmd.com/sleep-disorders/features/do-trackers-wreck-sleep#1