Možné zneužívání substitučních látek je pečlivě sledováno
Už v době schválení látek pro substituční léčbu panovala obava, že užívání těchto "legálních drog" postupně nahradí jejich rozsáhlé zneužívání. K těmto případům však naštěstí dochází jen zřídka.
Nemění se užívání substituční léčby ve zneužívání?
K nalezení odpovědi na tuto otázku proběhly již v minulosti na toto téma výzkumy mezi vysoce rizikovými uživateli nelegálních drog. Výsledky ukázaly, že dočasně sice došlo k nárůstu počtu osob zneužívajících tyto přípravky k dosažení euforie (více než čtvrtina dotazovaných). Už po roce se však počet těchto osob rapidně snížil. Populace závislých s těmito přípravky po určitou dobu pouze experimentovala, aby zjistila jejich schopnost měnit náladu. Jejich užívání proto pokleslo, když uživatelé nelegálních drog zjistili, že způsobilost "legálních drog" vyvolat euforii je minimální.
Pečlivý monitoring
Například v Německu probíhá důkladný monitoring zneužívání léčebných přípravků pro substituční léčbu ("legálních drog") a dalších látek v centrech pro léčbu závislostí. Nejčastěji zneužívanými přípravky mezi klienty tamních center jsou hypnotika. Přípravky pro substituční léčbu byly častěji zneužívány hned po jejich schválení a uvedení do praxe. Nyní se i v Německu pohybuje užívání těchto látek jako primární drogy pod hranicí 3 lidí ze 100 závislých.
Méně euforie nesvádí ke zneužívání
Zajímavé sledování zneužívání legálních drog probíhá i v USA. Ani zde nepředstavuje zneužívání látek pro léčbu závislosti velký problém, hlavně díky slabému euforizujícímu účinku. Zneužívání těchto látek u závislých osob se tam posuzuje i podle míry nezaměstnanosti, chudoby, konkrétní látky, vzdělání nebo velikosti města. Souvislost mezi zvýšeným zneužíváním a těmito hledisky byla zjištěna pouze při větší chudobě a nezaměstnanosti.
Sledování zneužívání látek pro léčbu závislosti probíhá i u nás. Přípravky pro detoxifikaci a substituční léčbu jsou ale nadále používány v centrech léčby závislosti. Jejich hlavní účinek totiž spočívá ve zmírnění odvykacích příznaků, ne v navození euforie. Proto nehrozí, že budou masivně využívány jinak než ke svému původnímu účelu – léčbě závislosti.
(ercp)
Zdroje:
J Opioid Manag. 2007 Nov–Dec; 3 (6): 302–8.
Gesundheitswesen 2008 May; 70 (5): 305–14.
J Addict Dis. 2009; 28 (2): 130–6.