Růst zhoubného melanomu pomůže zastavit biologická léčba
Znamének má většina lidí na svém těle hned několik. Většinou jde o neškodné útvary, někdy se ale z nevinné tečky na kůži může vyklubat maligní melanom.
#IMG#
Když kožní buňky dělají, co nemají
Zhoubný melanom je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk kůže zvaných melanocyty. Kromě kůže se může navíc objevit například také na přilehlých sliznicích nebo rtu. Ročně se melanom objeví u 160 000 nových pacientů na celém světě, nejčastěji u bílé mužské populace. Více než čtvrtina pacientů, 48 000 ročně, na následky melanomu zemře.
Mezi rizikové faktory patří:
- vystavování kůže intenzivnímu slunečnímu záření,
- dřívější spáleniny kůže, zejména v dětství a mládí,
- dědičnost – v některých rodinách se melanomy objevují častěji.
Skalpel je klasikou…
Zlatým standardem v léčbě melanomů je chirurgické odstranění nádorové léze. Stále častěji se začíná prosazovat i tzv. aktinoterapie, kdy se ozařují zejména postižené spádové mízní uzliny. Naopak laserové odstranění nebo kryoterapie, zmražení kožní metastázy, se oproti klasické chirurgii příliš neosvědčily.
… biologická léčba novinkou
Nově se začíná používat biologická terapie. Ta imunitní reakcí cílí přímo na nádorové buňky, čímž nejen zpomaluje růst nádorů, ale dokonce ho dokáže i zastavit. Nejběžněji se v imunoterapii používá tzv. interferon, tedy látka, která v těle napadá přímo abnormální buňky, v tomto případě buňky rakoviny. Tato látka se aplikuje injekčně pod kůži několikrát týdně, samotná léčba může trvat i několik let. Na rozdíl od chirurgického odstranění ale nezanechává na těle pacienta žádné jizvy. Zatím je ale tento typ terapie v léčbě melanomu ve fázi klinických zkoušek, běžně dostupná by měla být v horizontu několika málo let.
Mezi další možnosti biologické léčby patří použití tzv. monoklonálních protilátek, které se aplikují do žíly. Monoklonální látky se vážou na bílkovinu zvanou cévní růstový faktor na endoteliálních buňkách, které se vyskytují v cévách. A protože všechny nádory potřebují cévní zásobení, díky vyřazení této bílkoviny se zamezí i růstu nových cév a tím dojde k zastavení nádorového růstu.
(kam)