Rozvoj astmatu souvisí s výskytem atopického ekzému
Ke vzniku alergie je nutná určitá dědičná výbava, ale také vliv prostředí, stravy, infekcí a kontakt s alergenem.
Objevuje se u vašeho dítěte atopický ekzém? Pak se mějte na pozoru před možným vznikem astmatu.
Alergie na pochodu
Ke vzniku alergie je nutná určitá dědičná výbava, ale také vliv prostředí, stravy, infekcí a kontakt s alergenem. Alergie se od narození může projevovat v různých podobách. Odborníci často používají termín "alergický pochod".
Je to vyjádření přechodů jednoho alergického onemocnění v druhé během vývoje a růstu dítěte. Nejčasnějším alergickým onemocněním bývá atopický ekzém a potravinová alergie, potom se objevuje alergická rýma a astma. Všechna tato onemocnění se ale také mohou vyskytovat u jednoho pacienta současně.
Riziko rozvoje astmatu je u dětí s atopickým ekzémem 3–4× vyšší než u dětí zdravých, bez projevů alergie. Zejména pokud se atopický ekzém objeví do dvou let věku a jedná se o těžkou formu, je riziko vysoké. U 74% dětí sice ekzém do věku 16 let vymizí, riziko rozvoje astmatu však stále přetrvává. I tyto děti tedy vyžadují zvýšenou pozornost rodičů i lékařů.
Pryč s vejci
Riziko astmatu také stoupá s časnou senzibilizací. Pokud má dítě již ve věku do 1 roku pozitivní alergické protilátky proti vajíčku, signalizuje to významné riziko pozdějšího rozvoje ekzému a astmatu a současně také vyšší riziko dalších senzibilizací, například na roztoče, a riziko rozvoje alergické rýmy.
Vše souvisí se vším
Mezi jednotlivými alergickými nemocemi je tedy úzká souvislost. Pacient, který již nějakou formu alergie měl, je trvale ohrožen dalšími formami, a to i tehdy, když v současnosti již žádnou alergickou nemocí netrpí. Rodiče proto musí být o projevech jiných alergických onemocnění dostatečně informováni, aby je včas rozpoznali a aby byla včas zahájena léčba. Také by měli dodržovat preventivní opatření.
Účinná prevence:
- nekouřit v těhotenství
- nevystavovat sebe (a tedy i plod) ani pasivnímu kouření
- udržovat čisté a dobře větrané domácí prostředí
- kojit do 4–6 měsíců věku dítěte
- pevnou stravu dítěti do jídelníčku zavádět pomalu po 6. měsíci jeho věku
Další zásahy se neukázaly jako účinné, a důraz je proto kladen i na včasné rozpoznání a léčbu alergií.
(van)
Zdroj: J. Bouquet a spol., From atopic dermatitis to asthma, Expansion Scientifique Francoise, 2002