Ebola zasáhla Kongo
Ebola, jedno z nejnebezpečnějších virových onemocnění, začala po několikaleté odmlce, během které jsme o ní téměř neslyšeli, opět řádit. První případy nové epidemie se vyskytly v konžské provincii Kasai.
Výskyt onemocnění
Krvácivá horečka ebola se nejčastěji vyskytuje v chudých afrických zemích, kde má kvůli špatným hygienickým podmínkám velkou šanci se rychle šířit. Ebola je způsobena filovirem, zákeřným virem, který nereaguje na léčbu nejmodernějšími dostupnými prostředky protivirové léčby. Co je přirozeným rezervoárem filoviru, je prozatím záhadou, proto nelze výskyt epidemie předvídat, ani virus zcela vymýtit. Velmi znepokojující je také možnost rozšíření eboly i do zbytku světa. Turistický ruch a domácí mazlíčci, kteří do západoafrických zemí spolu se svými majiteli cestují, by se na rozšíření epidemie mohli podílet.
#IMG#Přenos viru
Ebola je vysoce nakažlivé onemocnění. Virus je přenášen stykem s infikovanými tělesnými tekutinami, účinnou prevencí je proto dodržování základních hygienických předpisů. Řada nemocných se nakazila při kontaktu s mrtvými těly, která jsou také infekční. Lékaři se proto snaží osvětou domorodých obyvatel proti dalšímu šíření eboly bojovat. Jsou tištěny informační letáky, vesničané mohou dokonce zhlédnout představení, ve kterých herci varují před riziky krvavé horečky a zdůrazňují význam hygienických opatření. Neméně důležitým úkolem zdravotníků je také zabránit šířící se panice, protože informovanost vesničanů a jejich spolupráce s lékaři je pro zvládnutí situace klíčová.
Vesničané s lékaři spolupracují a poslouchají jejich doporučení. Přístup k nemoci se však liší od rodiny k rodině. Někteří lidé přivádějí nemocné k lékaři, jiní je skrývají doma. V provincii Kasai, oblasti postižené ebolou nejvíce, byli vesničané dokonce nuceni upustit od svých obvyklých rituálů. Zvykem tu bývalo na potkání se políbit, dnes to však už nepřichází v úvahu. Lidé si již dokonce ani při setkání nepodávají ruce.
Krvácivá horečka
Příznaky eboly se mohou lišit, zpočátku se však většinou objevují vysoké horečky, svalové bolesti, bolesti kloubů, břicha a hlavy. Také se může vyskytnout zvracení a průjem, které doprovází vnitřní i vnější krvácení. Virus působí i poškození vnitřních orgánů, zejména jater. Prognóza onemocnění závisí na kondici pacienta i na tom, který ze čtyř kmenů eboly je původcem onemocnění. Průběh onemocnění je rychlý a smrt nebo uzdravení přichází během deseti dní. Úmrtnost na ebolu je však vysoká, pohybuje se mezi 50 a 90 procenty.