Laparoskopie odhaluje příčiny neplodnosti
Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se k zobrazení vnitřních orgánů.
Laparoskopie se používá tehdy, nelze-li příčinu neplodnosti určit ultrazvukem, rentgenem nebo jinými testy. Nejčastěji se touto metodou vyšetřují následující obtíže:
- bolesti v oblasti pánve
- endometrióza
- zánětlivá onemocnění pánve
- blokáda průchodnosti vejcovodů
Jak probíhá vyšetření?
Jiným výrazem pro laparoskopii je miniinvazivní operace. Její hlavní výhodou oproti klasické operaci je významně menší zátěž pro organismus. Doba hospitalizace je kratší a navíc kosmetické dopady takového ošetření jsou minimální.
Laparoskopie je malý chirurgický výkon, a proto v den vyšetření pacientka nesmí jíst, pít a kouřit. Je to bezbolestný zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Začíná se malým řezem v oblasti pupku, kterým se do břicha zasune laparoskop. Aby byly všechny orgány dobře přístupné a viditelné, nafoukne se břicho plynem. Na laparoskop lze připojit další chirurgické nástroje a pomocí nich odebírat tkáně, ošetřovat jizvy a srůsty v břiše. Proto je laparoskopie výhodnou metodou pro stanovení diagnózy a její okamžité řešení.
Po laparoskopii je pacientka alespoň hodinu sledována na pooperačním pokoji. Často ještě ten samý den může odejít domů. Po výkonu nesmí pacientka 24 hodin řídit automobil a je nutné zajistit předem doprovod a odvoz do domácího prostředí. Kontrola po operaci obyčejně následuje za 2–8 týdnů.
Je laparoskopie bezpečná?
Ano. Laparoskopie je velmi bezpečnou a rutinní metodou. Mezi vzácné komplikace patří krvácení, poranění blízkých orgánů a problémy se snášenlivostí anestezie. Pro většinu žen však představuje pohodlnou a šetrnou metodu ošetření. Je proto s úspěchem využívána při řešení mnoha případů ženské neplodnosti.
(nes)