Kyselina acetylsalicylová může pomoci v boji proti osteoporóze
Kyselina acetylsalicylová má příznivé výsledky při léčbě osteoporózy. To je závěr nové kalifornské studie.
Naděje z Kalifornie
Tým kalifornských vědců vedený profesorem Sontagem Shi z Ústavu molekulární biologie při svých výzkumech podával myším právě kyselinu acetylsalicylovou. Výzkumníci zjistili, že u zvířat po podávání této látky dochází k menšímu úbytku kostní tkáně a menšímu úhynu kostních buněk.Výzkum profesora Shi
Osteoporóza jakožto tiché onemocnění napadá kosti mužů i žen. U žen je ztráta kostní hmoty nejvyšší během prvních let po menopauze. Podle profesora Shi vede změna v pohlavních orgánech ke snížené hladině pohlavního hormonu estrogenu, což během jeho pokusů vedlo ke vzniku osteoporózy u myší. Hlavní podíl na celém procesu mají podle něho T-lymfocyty, které normálně z těla odstraňují cizí buňky.Nadměrně také aktivují osteoklasty, buňky škodící našim kostem tím, že reabsorbují kostní tkáň. Podle výzkumů profesora Shi mohou T-lymfocyty chybně napadat i zdravé kmenové buňky, které se přetvářejí v tzv. osteoblasty, tedy buňky ,"hodné", chránící kosti, a společně s tím zvyšovat počet ,,zlých“ kostních buněk – osteoklastů. Kyselina acetylsalicylová snižuje počet T-lymfocytů, a podporuje tak zvýšení hustoty kostí.
Záchrana v tabletce?
Kyselina acetylsalicylová podle vědců potlačuje úbytek kostní tkáně a zvyšuje hustotu minerálů a formaci kostí. Vědci v čele s profesorem Shi tak zřejmě našli novou cestu v léčbě osteoporózy. Doufají, že i ostatní lékaři podpoří tuto myšlenku a budou novou léčbu osteoporózy posouvat kupředu.(ena)
Zdroj: University of South California Health Sciences, July 2008.