Kýcháte po ránu? Možná za vašimi obtížemi stojí nezvaní spolunocležníci
Budíte se každé ráno s ucpaným nosem a pocity podrážděného krku? Za vaše ranní obtíže s velkou pravděpodobností mohou maličcí nepřátelé skrývající se v hlubinách matrací a starších přikrývek, totiž obávaní roztoči.
Chodící alergeny
Roztoči žijící v obytných prostorách patří do třídy pavoukovců, podobně jako například klíšťata. Živí se odloupanými šupinkami lidské kůže a právě na tu bývají bohaté lůžkoviny, ve kterých spíme. Když ještě připočteme skutečnost, že roztoči milují tmu, vlhko a teplo, jeví se postel pro tyto chodící alergeny ideálním životním prostředím. To, že v našem lůžku spí a množí se, bychom jim s jistou nadsázkou snad ještě odpustili. Bohužel se ale pochopitelně neobtěžují s tím, aby odcházeli vylučovat své výměšky a zmírat jinam. Tak v průběhu svého života, stejně jako po své smrti vytváří velké množství alergenů, které spolu s částicemi prachu během noci nevědomě vdechujeme.
Pro zmírnění zdravotních potíží je proto nezbytné omezit výskyt roztočů. K tomu pomohou následující opatření:
- Minimalizujte ve svém bytě množství čalouněného nábytku, koberců a těžkých závěsů či záclon.
- Uzavřete své matrace, polštáře a přikrývky v takzvané protialergické bariéře. Speciálně vyvinuté ložní prádlo dokáže uvěznit částice menší než 2 mikrony, a zabránit tak prostoupení prachu s navázaným "roztočovým alergenem" z lůžkoviny do vdechovaného vzduchu.
- Při nákupu dejte přednost hypoalergenním přikrývkám nebo lůžkovinám odolným častému čištění v horké vodě.
- Investujte do kvalitní čističky vzduchu. Ta dokáže snížit množství alergenů v ovzduší na minimum.
Zbavit se venku poletujících pylových alergenů lze jen těžko. Přizpůsobit své bydlení tak, abychom zbytečně netrpěli v přítomnosti nezvaných spolubydlících, je snadnější. Proto neváhejte a zbavte se malých, přesto však nebezpečných nepřátel.
(veri)
Zdroj: www.hivehealthmedia.com