S léčbou syndromu karpálního tunelu začněte co nejdříve – možností je více!
Syndrom karpálního tunelu je stále častějším nálezem v ordinacích lékařů. Je tomu tak i proto, že trávíme více a více času u počítačů nebo jinak nadměrně zatěžujeme naše zápěstí. Toto onemocnění může ale velmi znepříjemnit život a vyústit v silné bolesti, proto je nutné jej začít co nejdříve léčit. A jaké jsou možnosti?
Pokud ale tato opatření nepomůžou během několik týdnů, může vám být doporučená jiná léčba – dočasná imobilizace (znehybnění), léky či operace. Imobilizace a jiné konzervativní metody budou ale nejspíše dostačující, pouze pokud jsou vaše příznaky mírné a trvají kratší dobu než 10 měsíců.
Konzervativní terapie
Pokud je onemocnění diagnostikováno brzy, nechirurgické metody léčby mohou být účinné. Tyto metody zahrnují:
- Znehybnění zápěstí – nejčastěji přiložením dlahy, která pomáhá udržet zápěstí v klidu, když spíte, a pomáhá ulevit nočním příznakům nemoci. Noční imobilizace může být také dobrou volbou pro těhotné ženy trpící syndromem karpálního tunelu.
- NSAID – nesteroidní protizánětlivé léky. Jedná se o skupinu léků působících proti zánětu a bolesti. Mohou krátkodobě pomoci k úlevě od bolesti. Neexistují ale důkazy pro to, že by přímo pomáhaly v terapii syndromu karpálního tunelu.
- Kortikosteroidy – lékař může do zasaženého prostoru v zápěstí aplikovat injekci kortikosteroidů, která uleví od bolesti. Tyto léky zmírňují zánět a otoky, což snižuje tlak na středový nerv.
Chirurgická léčba
Pokud jsou vaše potíže těžké a neustupují po konzervativní léčbě, právě chirurgická terapie pro vás může být tou nejvhodnější. Cílem terapie je snížení tlaku působícího na středový nerv, a to tak, že lékař přetne vaz, který na nerv tlačí.
Operace může být provedena dvěma různými technikami. Před zákrokem byste měli se svým lékařem probrat výhody a rizika každé z nich. Rizika plynoucí z operace zahrnují neúplné protětí vazu, infekci rány nebo poškození nervu či cévy. Finální výsledky endoskopické a otevřené operace jsou ale podobné.
- Endoskopická metoda – při tomto typu zákroku lékař použije zařízení s kamerou podobné teleskopu, které zavede do karpálního tunelu. Vaz je pak protnut skrz jeden až dva malé kožní řezy na dlani ruky a zápěstí. Endoskopická metoda bývá méně bolestivá první dny až týdny po zákroku.
- Otevřená operační metoda – provádí se přes delší kožní řez vedoucí od dlaně přes zápěstí. Poté je přetnut vaz k uvolnění středového nervu. Tento zákrok může být proveden i z menšího řezu než obvykle, což minimalizuje riziko komplikací.
Během rekonvalescence tkáň vazu postupně srůstá zpět, ale zároveň zanechává nervu více prostoru než před zákrokem.
Obecně platí, že vás lékař bude motivovat k tomu, abyste ruku zapojili do pohybu co nejdříve po operaci, ovšem s tím, že je třeba se vyhýbat extrémnímu ohybu zápěstí či působení velké síly na něj.
Nezapomeňte ale, že čím dříve svůj problém začnete řešit, tím lépe. Proto neváhejte a objednejte se ke specialistovi ještě dnes.
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/basics/treatment/con-20030332