S léčbou kýly neotálejte, není se čeho bát
Jak kýla vypadá a jak se diagnostikuje? Jak probíhá její léčba? Provádí ji chirurg a možností je několik.
Bez operace
U malých kýl se po dohodě s lékařem můžete rozhodnout pro konzervativní léčbu. Ta spočívá v zatlačení obsahu kýly zpět do břišní dutiny, omezení zátěže břišní stěny a nošení tzv. kýlních pásů. Taková opatření však vaši kýlu rozhodně nevyléčí. Připravte se na to, že vás operace stejně čeká. A čím dříve, tím lépe.
Tradiční operace
K operaci je vhodné přistoupit včas, dokud kýla ještě není uskřinutá. Plánované operace mají vždy lepší výsledky než zákroky prováděné akutně k záchraně života. Chirurgického řešení své kýly se nemusíte obávat. V celkové nebo místní anestezii provede chirurg krátký řez, otevře tzv. kýlní vak a jeho obsah vrátí zpět do břicha. Místo vstupu do břišní stěny pak opět pečlivě zašije. Někdy se ke zpevnění břišní stěny používá speciální síťka, která se vloží do operovaného místa.
Operace bez jizev
Takzvaná miniinvazivní neboli endoskopická metoda léčby kýly spočívá v zavedení síťky do břišní dutiny přes miniaturní otvory. Pomocí tenkých nástrojů se síťka v těle rozvine a upevní do správné pozice. Tato technika je využívaná pro operace oboustranných kýl a také kýl, které se objevují opakovaně.
Co bude dál?
Včas provedená léčba kýly má výborné výsledky a jen minimální množství komplikací. Neléčená uskřinutá kýla naproti tomu vážně ohrožuje váš život. Část střeva s přerušeným krevním zásobením odumírá a ztrácí svoji pevnost. Dochází k jejímu prasknutí a vylití obsahu střeva do vaší břišní dutiny. Rychle se rozvíjí zánět pobřišnice, který i přes veškeré léčebné snahy může být smrtelný. S operací tedy raději neotálejte.
Ani úspěšná operace kýly ale ještě nemusí znamenat, že jste se problému navždy zbavili. U části tříselných kýl dochází k jejich novému vzniku, obvykle na druhé straně. Použití síťky ale nebezpečí návratu kýly výrazně snižuje. Navíc zkracuje dobu pracovní neschopnosti o 1–2 týdny oproti klasické operaci.
Dá se kýlám předcházet?
Zaručená rada, jak se vyhnout kýlám, neexistuje. V jejich prevenci snad může pomáhat přiměřené posilování břišních svalů. A udržení optimální tělesné hmotnosti. Už 10 nebo 15 procent kil navíc významně zvyšuje riziko vzniku kýly. Stejně tak se ale vyvarujte příliš rychlé ztrátě hmotnosti. Drastická dieta a nadměrný váhový úbytek vás připraví o cenné bílkoviny a vitamíny a vaše svaly budou zesláblé. I to se může negativně projevit na pevnosti břišní stěny.
Kam dál?
MUDr. Tomáš Šebek odpovídal na vaše dotazy ve specializované poradně.
Kýla potkává půl milionu Čechů, jediným trvalým řešením je operace.
Co je to kýla?
Kýla v těhotenství – jaké hrozí komplikace?
Zdroj: www.ulekare.cz, pardubice.nempk.cz