Většina lidí nechce kuřáka za svého partnera
Ještě před několika desetiletími patřily cigarety v některých kruzích společnosti k dobrému tónu.
Filmové hvězdy – jak muži, tak i ženy – se rády nechávaly fotografovat s cigaretou, reklamy na tabákové výrobky byly ve většině časopisů. Kuřácké oddíly byly v dopravních prostředcích zcela běžné, obvyklé bylo kouřit v domácnosti.
#IMG#
Kuřáci a kuřačky nejsou "in"
Jedna německá organizace pomáhající kuřákům skoncovat se závislostí na nikotinu provedla u příležitosti Mezinárodního dne proti kouření průzkum týkající se kouření žen. Výzkum proběhl ve spolupráci se seznamovacím portálem a bylo v něm osloveno kolem dvou tisíc respondentů. Výsledky jsou zcela jednoznačné – naprostá většina oslovených kuřáka jako partnera pro vážný vztah nechce. Vyplývá z nich dokonce, že i samotní kuřáci by preferovali partnera, který není na cigaretách závislý. Nejnegativněji a poměrně emotivně byly oběma pohlavími hodnoceny těhotné ženy a kouřící matky.
Co mužům vadí nejvíc
A co se osloveným mužům na ženách s cigaretou nejvíce nelíbilo? Na prvním místě se umístily vnější projevy kouření. Nejčastěji to byl zkažený dech zapáchající po tabáku (mnoho respondentů použilo příměr „políbit popelník“). Dále mužům vadily na ženách zažloutlé prsty, zhrublý a nepříjemný hlas, kuřácký kašel a vrásčitá pokožka. Většina mužů i žen hodnotila kuřáky jako "krajně neatraktivní". I někdejší vztah kouření a nezávislosti, propagovaný tabákovým průmyslem, již neplatí. Místo atributů "cool", "nezávislý" a „úspěšný“ evokuje kouření spíše nezdravý životní styl, nervozitu a často též sklon k dalším závislostem (hlavně na alkoholu).
Lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný
Na negativní hodnocení kuřaček nemají vliv jen vnější projevy kouření a otázky těhotenství a rodiny. Uvedený průzkum potvrdil, že kouření do obrazu úspěšného člověka nezapadá. Příznivý totiž podle něj není ani socioekonomický statut kuřaček – nadprůměrně často se mezi nimi objevují rozvedené ženy, matky samoživitelky a osoby s nízkým příjmem, vzděláním a málo prestižním zaměstnáním (uklízečky, prodavačky, číšnice nebo ošetřovatelky v domově důchodců).
(jav)