Většina pacientů ví, že chemoterapie může být zásadní pro jejich uzdravení nebo prodloužení života
Chemoterapie vyvolává mezi lidmi s onkologickou diagnózou obavy, a to především kvůli svým nežádoucím účinkům. K těm nejznámějším patří ztráta vlasů, nevolnost a zvracení. Jakou roli hraje v případě chemoterapie podpůrná léčba a jak pacientům zdůvodnit potřebnost chemoterapie, jsme se zeptali prof. MUDr. Petry Tesařové, CSc., z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.
V čem spočívá důležitost chemoterapie v onkologické léčbě?
Chemoterapie je stále páteří systémové onkologické léčby, pro svůj univerzální účinek se kombinuje s cílenou léčbou i imunoterapií. Zasahuje totiž dělící se buňky nádoru bez ohledu na cíle na jejich povrchu nebo uvnitř. To je ale bohužel spojeno s vyšší tzv. toxicitou, schopností vyvolávat kromě žádoucích účinků i ty nežádoucí. Kromě nádorových buněk totiž poškozuje i zdravé dělící se buňky a tak se nepříjemně dotýká krvetvorby, celistvosti sliznic, vlasových kořínků apod. Chemicky pak například působí na centrum zvracení v mozku.
Které jsou nejčastější nežádoucí účinky chemoterapie?
Nejčastěji se při chemoterapii objevuje ztráta vlasů, nevolnost, zvracení, pokles počtu bílých krvinek, ale její nežádoucí účinky se mohou dotknout v podstatě každého orgánu. Některé léky využívané k chemoterapii, tzv. cytostatika, jsou kardiotoxická (poškozující srdce), jiná nefrotoxická (poškozující ledviny) nebo neurotoxická (poškozující nervový systém).
Dají se nežádoucí účinky chemoterapie nějak tlumit?
Ano, díky podpůrné léčbě, která hraje v případě chemoterapie významnou roli. Smyslem jejího podávání je předcházet nežádoucím účinkům chemoterapie nebo je tlumit. Chemoterapeutické režimy jsou většinou pevně spojené s tzv. premedikací, léky podávanými preventivně pro zabránění rozvoje jejich nežádoucích účinků. Chemoterapie je však spojena i s dlouhodobými nežádoucími účinky, které vyžadují delší podávání podpůrné terapie.
Ne všichni nemocní chemoterapii opravdu potřebují
Dá se říct, které části onkologických pacientů se nežádoucí účinky týkají?
Nežádoucí účinky onkologické léčby se obecně týkají většiny pacientů léčených se zhoubnými nádory. I ta nejmodernější inovativní léčba, imunoterapie nebo cílená léčba je s nimi bohužel spojena. Navíc se většinou kombinuje s chemoterapií, která zajistí i likvidaci nádorových buněk bez speciálních cílů. K inovativní léčbě se tak přidá další spektrum nežádoucích účinků.
Nasazuje se chemoterapie v léčbě onkologického onemocnění vždy?
Část pacientů se zhoubným novotvarem nemusí vůbec podstoupit systémovou léčbu, postačuje u nich jen operativní zákrok nebo radioterapie. To je ideální situace. U některých nemocných je také vhodné nasazení hormonální léčby, která má ve srovnání s chemoterapií méně nežádoucích účinků.
Setkáváte se ve své praxi s odmítáním chemoterapie ze strany pacientek či pacientů?
Je pravda, že chemoterapie je pro nemocné s rakovinou významný strašák. Nicméně většina z nich ví, že její absolvování může být zásadní pro jejich uzdravení nebo prodloužení života.
V rámci zajišťovací, tzv. adjuvantní léčby nemáme vždy jistotu, že ji všichni nemocní opravdu potřebují, protože zatím není k dispozici způsob, jak odhalit případnou zbytkovou nemoc po chirurgickém odstranění nádoru. U některých nádorů naštěstí existuje v poslední době možnost vyšetřit nádorovou tkáň pomocí genomových testů, tím je možné zpřesnit individuální nebezpečnost nádoru a lépe odhadnout pravděpodobnost návratu nemoci. Můžeme tak pacientům lépe zdůvodnit, proč musejí chemoterapii podstoupit, případně je léčby cytostatiky ušetřit. Pokud mají pacienti možnost vyhnout se nežádoucím účinkům cytostatik, vždy to vítají.