K chronické žilní nedostatečnosti jsme často předurčeni
Našeho průzkumu k tématu křečových žil se zúčastnili zejména lidé mezi 30 a 60 lety, obdrželi jsme 170 odeslaných dotazníků. Více než 66 % z nich přitom uvedlo, že žilní nedostatečností trpí nebo trpěli jejich rodiče. U dalších téměř 20 % dotazovaných se tento zdravotní problém vyskytl u jiného příbuzného.
Vědci popsali již řadu genů, které jsou přímo spojeny s kvalitou žilní stěny. Některé zahraniční studie prokázaly, že riziko vzniku křečových žil u dětí, jejichž oba rodiče byli nositeli diagnózy žilní nedostatečnosti, dosahovalo až k 90 % a v případě, že měl diagnózu žilní nedostatečnosti pouze jeden rodič, činilo toto riziko u žen 62 % a mužů 25 %. Taktéž studie na dvojčatech svědčí v otázce žilní nedostatečnosti pro jasný vliv genetické zátěže. Náš průzkum je tedy ve shodě s celosvětovými vědeckými poznatky.
Práci vsedě nebo stoje po celou pracovní dobu vykonává většina dotázaných
Zaměstnání vyžadující trvalé sezení se svěšenýma nohama či dlouhé stání patří ke značným rizikům žilních onemocnění. Více než 40 % účastníků našeho průzkumu je přitom nuceno zaujímat tyto polohy po celou pracovní dobu a dalších více než 37 % má sice možnost polohy střídat, ale i tak v těchto pro žíly nevhodných polohách musí setrvat většinu pracovní doby. Pokud trávíte 40 a více hodin týdně převážně sezením, z pohledu prevence žilních onemocnění se doporučuje ideálně jednou za hodinu vstát a udělat si přestávku, postavit se, rychle se projít apod.
Obezita, kouření, absence fyzické aktivity, … A co ještě škodí našim žilám?
Faktory životního stylu jsou odrazem stavu našich žil. Vyšší body mass index podle zahraničních studií významně koreluje s rizikem žilních onemocnění. V našem průzkumu přiznalo téměř 60 % odpovídajících, že trpí nadváhou nebo obezitou. Tato skutečnost jde ruku v ruce s nedostatkem fyzické aktivity. Více než 50 % dotázaných přitom uvedlo, že se pohybovým/sportovním aktivitám věnuje spíše výjimečně. Více než 30 % dotázaných je navíc aktivními nebo bývalými kuřáky. V cigaretách je obsaženo více než 7 000 chemických látek, které omezují průtok krve v našich cévách, a mají tak negativní dopad nejen na náš žilní systém, ale na celý organismus.
Další z našich dotazů směřoval k nošení těsného spodního prádla a vysokých podpatků. To totiž také patří mezi faktory s negativním dopadem na žíly. Více než 80 % účastníků průzkumu však jejich nošení neuvedlo.
Téměř 35 % odpovídajících se potýká se zácpou, která bývá rovněž spjata s rizikem rozvoje žilních onemocnění. Riziko vzniku nemocí žil u žen je ještě navýšeno proběhlým těhotenstvím a užíváním hormonální antikoncepce. Většina dotázaných žen je či byla těhotná, užívání hormonální antikoncepce však potvrdilo jen kolem 12 % těch, které se zapojily do průzkumu.
Viditelné křečové žíly uvádí více než 80 % dotázaných
Většina účastníků našeho průzkumu u sebe identifikovala hned několik rizikových faktorů žilních onemocnění a 82 % z nich již pozoruje na těle viditelné křečové žíly či metličky. Více než polovině z nich navíc již otékají nohy a přes 80 % účastníků průzkumu uvedlo, že se potýká s bolestmi, křečemi, pocitem tíhy, napětí nebo neklidu v oblasti nohou či svědění kůže nohou, resp. dolních končetin. Více než 30 % dotázaných již pozoruje také změny pigmentace na kůži dolních končetin, ztrátu ochlupení, žilní ekzémy, zeslabení nebo olupování kůže apod.
Většina z nás je v riziku křečových žil. Co s tím?
Náš průzkum potvrzuje, že většina z nás je v riziku rozvoje žilní nedostatečnosti, přitom u mnohých se dokonce kumulují rizikové faktory, jejichž výsledný vliv se sčítá. S ohledem na výrazný vliv genetiky je proto z pohledu prevence žilních onemocnění nutné dbát na zásady zdravého životního stylu a další preventivní opatření, např. užívání tzv. venotonik, abychom celkové riziko rozvoje žilní nedostatečnosti snížili, nebo její nástup alespoň oddálili.
(tich)
Zdroje a použitá literatura:
https://www.fno.cz/novinky/chronicka-zilni-nedostatecnost-se-objevuje-az-u-devadesati-procent-populace-starsi-triceti-let
https://www.futuremedicine.com/doi/10.2217/bmm-2019-0408
https://www.phlebolymphology.org/chronic-venous-disease-and-the-genetic-influence/
https://www.chicagoveininstitute.com/desk-job-effects-veins/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6094506/
https://www.veinclinics.com/blog/how-smoking-affects-vein-health/