Štíhlá a bez křečových žil
Máte dispozici ke křečovým žilám a nějaká kila navíc? Redukční dieta a pohyb patří mezi standardní režimová opatření v celkové léčbě křečových žil. Někdy je prostě shození nadváhy nezbytné řešení.
Máte dispozici ke křečovým žilám a nějaká kila navíc? Redukční dieta a pohyb patří mezi standardní režimová opatření v celkové léčbě křečových žil. Někdy je prostě shození nadváhy nezbytné řešení, aby se pacient do kompresních elastických punčoch zkrátka a dobře vůbec „nasoukal“.
Zbavte se kil navíc i křečových žil
Je třeba si uvědomit nepříznivý dopad, který obezita má na vznik křečových žil a problémů s nimi. Vedle dědičné dispozice, věku, kouření a dlouhodobého stání v zaměstnání jsou obezita, potažmo náš jídelníček a nedostatek pohybu dalšími z rizikových faktorů vzniku křečových žil. Obezita u žen představuje větší riziko v souvislosti s křečovými žilami než u mužů. Výskyt varixů v těhotenství je velmi častý. S pokračujícím těhotenstvím nastává zvýšený tlak v cévách dutiny břišní a snížené napětí žilní stěny i v důsledku hormonálních změn a zvýšené váhy.
Dietou a pohybem nejen ke krásným nohám
Je možné něco v prevenci vzniku neesteticky vypadajících křečových žil a následných komplikací s nimi udělat již dnes? Rozhodně ano. Je třeba shodit nadbytečná kila rozumnou dietou a hýbat se. Studie amerického lékaře Sugermana a jeho kolegů dokazují, že se extrémně obézním pacientům, kterým byl proveden chirurgický by-pass žaludku, stav křečových žil a městnání krve výrazně zlepšily ve všech případech.
Lékaři proto doporučují pravidelný pohyb pro aktivaci podpůrných svalů dolních končetin i oběh krve žilním řečištěm. Kila navíc zatěžují svým zvýšeným tlakem cévní oběh. I proto je dobré zhubnout. A pohybová aktivita je vhodnou pomocnou léčbou. A nejen u lidí s křečovými žilami, ale také u všech pacientů s bércovými vředy. Prokrvení svalové tkáně totiž podporuje hojení ran.
Změňte životní styl
Ke snížení a udržení váhy vedle pohybu přispívá i zdravá výživa bohatá na vlákninu, dostatek tekutin a omezení tuků, soli a alkoholu. Blahodárně na posílení žilní stěny působí také flavonoidy, antokyanidy a vitaminy obsažené v zelenině a ovoci. Energetický výdej musí samozřejmě převážit příjem kalorií. Vhodným sportem pro hubnutí je:
- chůze,
- plavání,
- jízda na kole.
Ideální délka sportování je minimálně třicet minut denně. Pravidelný pohyb ve svém důsledku vede nejen ke zhubnutí, ale také ke zlepšení srdeční činnosti a kontroly hladiny cholesterolu. A také se vám bude lépe spát a budete více v pohodě. A bez křečových žil!
(thom)
Zdroje:
Vascular. 2007; 15 (5): 242–249
http://www.santeontario.com/ConditionDetails.aspx?disease_id=216 http://www.diagnose-me.com/cond/C329708.html
Lancet 20. 6. 1963: W. G. Fegan (George Fegan): Continuous compression technique of injecting varicose veins