Vyšší hladinu hormonů štítné žlázy provázejí příznaky, které mohou na onemocnění upozornit okamžitě. Patří mezi ně:
- nadměrné pocení a neustálý pocit horka,
- nervozita a podrážděnost,
- nápadně zvýšená aktivita, zrychlená mluva a nespavost,
- průjmy, hubnutí,
- vypadávání vlasů, lámání nehtů,
- třes rukou.
Pokud zůstane hormonální porucha neléčena, časem se rozvinou další zdravotní komplikace. Vlivem dlouhodobé hypertyreózy trpí zejména srdce, kosti a oči.
Může jít o život
- Hormony štítné žlázy ovlivňují mimo jiné rychlost srdečního rytmu. Při jejich nadbytku je tep zrychlený a nemocný vnímá nepříjemné bušení srdce. Zvyšuje se riziko některých poruch srdečního rytmu a poškození srdce jako takového.
- Neléčená hypertyreóza může vést k oslabení kostí a osteoporóze. Pevnost kostí záleží na obsahu vápníku a dalších minerálů. A právě ukládání těchto látek do kostí zvýšená aktivita štítné žlázy narušuje.
- V některých případech dochází v důsledku dlouhodobé hypertyreózy k vystoupení očí z důlků neboli exoftalmu. Postižený má problém dovřít oční víčka, může být citlivý na světlo, vidět rozmazaně nebo dvojitě a v extrémních případech ztratit zrak úplně.
Nejnebezpečnější a život ohrožující komplikací nadměrného vylučování hormonů štítné žlázy je takzvaná tyreotoxická krize. Ta se projevuje zvýšenou teplotou, neklidem, výrazně zrychleným tepem, zvracením, průjmy, dehydratací a zmateností. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
(veri)
Zdroj:
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/basics/complications/con-20020986