Tabákové firmy ničily důkazy o škodlivosti tabáku
Nedávno zveřejněné dokumenty usvědčují tabákové firmy z ničení nepohodlných důkazů. Z nalezených záznamů vyplývá, že tabákové firmy před desítkami let zlikvidovaly vědecká data, která dokazovala tehdy ještě diskutabilní návykovost kouření a rovněž jeho jasné souvislosti se vznikem rakoviny.
Informace o škodlivosti cigaret nesměly proniknout na veřejnost
Tři kanadští vědci nedávno v odborném časopise Kanadské lékařské společnosti publikovali kopie šedesáti interních dokumentů tabákové společnosti Imperial Tobacco Canada. Tyto dokumenty společnost tajně skartovala již v roce 1992, avšak jejich kopie byly později objeveny v archivech mateřské společnosti British American Tobacco. Obsahem dokumentů jsou především závěry zpráv, které zpracovaly nejrůznější vědecké týmy, některé přímo pro společnost British American Tobacco. Obsažené údaje pocházejí z let 1967 až 1984.
Témata vědeckých studií, jejichž závěrů se tabákové firmy tolik obávaly, jsou poměrně pestrá. Studie se zabývaly například biologickou aktivitou a farmakologickými vlastnostmi nikotinu nebo úlohou, kterou nikotin hraje při vzniku kuřáckého návyku a řízení kuřákova chování. Výsledky jiných studií vypovídaly o karcinogenitě tabákového dýmu a také o škodlivých účincích pasivního kouření na pokusné krysy. V neposlední řadě zprávy zpochybňovaly význam lehkých cigaret pro ochranu zdraví. Již před desítkami let bylo zřejmé, že kouř z lehkých cigaret kuřáci jednoduše vdechují intenzivněji, a výsledné množství vstřebaných škodlivin se tedy neliší od klasických „těžkých“ cigaret.
Manažeři neváhali ani křivě přísahat
Po celou dobu, kdy byly výsledky studií již známy, zástupci společnosti Imperial Tobacco Canada tvrdili, že kouření není návykové ani zdraví škodlivé, a toto tvrzení dokonce i odpřísáhli před parlamentním výborem v roce 1987. Nyní nalezené dokumenty budou pravděpodobně použity v soudním procesu, ve kterém tři kanadské provincie požadují po tabákových firmách miliardy dolarů jako odškodné za prostředky vynaložené na léčbu chorob způsobených kouřením.
(vek)
Zdroj: http://news.yahoo.com/s/afp/20091015/hl_afp/canadahealthtobacco_20091015231829