Tabák škodí! I srdci a krevnímu systému
Fakt, že je kouření škodlivé pro řadu orgánů, jako jsou plíce, oči, ústa, reprodukční orgány či trávicí systém, je všeobecně známý.
Fakt, že je kouření škodlivé pro řadu orgánů, jako jsou plíce, oči, ústa, reprodukční orgány či trávicí systém, je všeobecně známý. Proč přesně má ale tabák tak negativní dopad na funkci srdce a krevní oběh? Více prozradí následující řádky.
Známý mechanizmus
- Kouření poškozuje krevní buňky, jejich strukturu i funkce, takže krevní řečiště je náchylnější ke vzniku obávaných aterosklerotických plátů.
- Ty si lze představit opravdu jako plátky hmoty, které se lepí na stěny cév. Problém je, že se tak průměr cév stále zmenšuje, čímž dochází k obecně menšímu prokrvení životně důležitých orgánů.
- Pokud se takto cévy začnou ucpávat u srdce, hovoříme o ischemické chorobě srdeční, kdy je nedostatkem přísunu okysličené krve v ohrožení samo srdce. Pak už není daleko k infarktu či poruchám srdečního rytmu čili arytmiím.
Kdo je v ohrožení
Kouření je hlavním rizikovým faktorem pro vznik srdečních onemocnění, ale zdaleka ne samotným. Více ohroženi jsou jedinci:
- s vyšší hladinou cholesterolu,
- s vysokým krevním tlakem,
- trpící nadváhou či obezitou,
- ženy užívající perorální antikoncepci,
- nemocní s cukrovkou.
Pozor na děti!
Bylo navíc prokázáno, že jak aktivní, tak i pasivní kouření přinášejí stejné riziko. Stejně tak není významný rozdíl mezi "light" a klasickými cigaretami nebo mezi dýmkou a doutníkem. Hlavně děti jsou pak velmi zranitelné, co se cigaretového kouře týče. Pasivní kouření u nich snižuje hladinu HDL neboli "hodného" cholesterolu, zvyšuje krevní tlak a poškozuje srdeční tkáň. Nejvíce ohroženy jsou ještě nenarozené děti a ty s astmatem.
Negativní jevy kouření jsou velmi dobře objasněné a vysvětlené a o jejich existenci není pochyb. Proto je každý den bez cigaret několikanásobnou odměnou pro srdce i celý náš organismus.
(bak)
Zdroj: www.nhlbi.nih.gov