Tabáková nadvláda v těle končí už po dvaceti minutách
Odložením poslední cigarety vstupujeme do nového života. Co všechno nás čeká? Jaké změny v našem těle proběhnou? Co si počneme bez „kouřových rituálů“?
Změny k lepšímu již po dvaceti minutách
Ačkoliv zatím nepociťujeme žádné změny, náš organismus se již po dvaceti minutách začíná vymaňovat z tabákové nadvlády. Srdeční rytmus se zpomaluje. O dvanáct hodin později klesá v naší krvi hladina oxidu uhelnatého na normální hodnoty. Kolem dvanácti týdnů až tří měsíců se začíná snižovat riziko náhlých srdečních příhod a plicní funkce se zlepšují. Úlevu od kašle a potíží s dýcháním pociťujeme už během jednoho až devíti měsíců. Po jednom roce se nebezpečí infarktu myokardu rovná polovině v porovnání s kuřáky, po patnácti letech je stejně vysoké jako u nekuřáků. Rovněž podstatně klesá riziko mozkové mrtvice, rakoviny dutiny ústní, hrdla, plic nebo také děložního čípku.
Relaxací proti stresu
Cigareta se u většiny kuřáků stává jakousi berličkou v období plném stresu. Jak se s podobnou zatěžující situací vyrovnat bez takové „podpory“? Východiskem může být řada relaxačních technik. Jednoduchým příkladem je dechové cvičení, kdy se pomalu a zhluboka nadechnete, jako byste vpouštěli vzduch nejdříve do břicha, pak do plic a nakonec až pod klíčky. Po pozvolném výdechu postup několikrát zopakujte.
Jak překonat rituály
Každodenních rituálů spjatých s příjemnou chvilkou s cigaretou si kuřák obvykle vytvoří mnoho. Kouření po jídle, kouření při řízení, kouření při čekání na vlak, … První pomocí v počátku odvykání může být šikovné vyhnutí se takovým chvílím. Jednoduše po jídle nezůstaneme sedět u stolu, ale jdeme do koupelny a vyčistíme si zuby. Místo řízení automobilu raději zvolíme hromadnou městskou dopravu a pro chvíle nudy si připravíme knížku nebo časopis. Nový život bez cigarety se může zdát zpočátku mnohem těžší než ten původní. Vždyť jsme přišli o doposud běžnou součást svých dní! Jednou z cest, jak pochopit, proč nám kouření tolik chybí, je zaznamenání si všech momentů, při kterých jsme si cigaretu zapálili. Při poznání takových rizikových situací je pak odvykání mnohem snazší.
(veri)
Zdroj: http://www.everydayhealth.com/smoking-cessation/immediate-and-long-term-benefits.aspx
MUDr. Jiří Kozák, CSc.: Dnes naposled! Jak přestat kouřit, SZÚ, Praha 1997, s. 1–7