Při astmatu je dlouhodobým zánětem poškozována a následně přestavována stěna průdušek. Působením rizikových faktorů je omezená jejich průchodnost, což se projevuje obtížným dýcháním, pískoty a záchvaty kašle. Astma, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, je závažné onemocnění, se kterým se celosvětově potýká 300 milionů lidí a ročně je příčinou úmrtí více než 340 tisíc astmatiků. Pro úspěch léčby je důležitá spolupráce pacienta, případně jeho rodičů. Ta bohužel často chybí…
Zásadní je trvalé dodržování léčby
Každý astmatik by měl dodržovat nastavenou léčbu a doporučení lékaře, měl by být aktivní a podnikat kroky vedoucí ke zmírnění jeho onemocnění. Tato opatření platí samozřejmě doživotně. Pouze tímto přístupem si pacient zajistí zlepšení výsledků léčby a omezí výskyt těžkých záchvatů, při kterých je nutná hospitalizace či použití léků s četnými nežádoucími účinky. Podle některých studií dochází při pravidelném a dlouhodobém užívání inhalačních kortikoidů ke snížení akutních záchvatů až o 40 %. Přesto stále asi polovina pacientů dlouhodobou léčbu nedodržuje. Podle jedné britské studie dokonce pouhých 12 % pacientů dodržovalo nastavenou léčbu ještě po roce.
Důležité je mít motivaci
Nejčastějšími důvody, proč pacient léčbu nedodržuje, bývají zapomínání, obava z nežádoucích účinků léků či závislosti, nutnost užívání jiných léků z důvodu dalšího onemocnění a především bezpříznakové období nemoci.
Při dodržování léčebného režimu může být velikým pomocníkem motivace. Důležité je, aby dotyčný znal možné komplikace onemocnění a přínos dlouhodobé léčby. Také důvěra v lékaře, zapojení pacienta při spolurozhodování o léčbě a nácvik inhalační techniky jsou významné faktory přispívající k jeho lepší spolupráci.
Astma sice nelze vyléčit, ale je možné ho mít pod kontrolou a odstranit potíže s ním spojené. Zásadní je však trvalé dodržování nastavené léčby, přesto stále existuje značné procento astmatiků, kteří léčbu neakceptují a sáhnou po lécích jen v případě akutních obtíží. Přitom dodržování pravidelné léčby může výrazně zmenšit riziko astmatického záchvatu, zlepšit celkový stav pacienta i kvalitu jeho života.
Internetové stránky www.mujinhalator.cz nabízejí podrobné a srozumitelné návody k používání všech běžně dostupných typů inhalátorů.
(mraf)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/41866-pneumoftizeologove-mluvili-o-adherenci-a-perzistenci