Závažnějšího průběhu infekce se astmatici obávat nemusejí
Profesor MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel ČIPA o. p. s., touto informací reagoval na množící se dotazy pacientů s astmatem. Mezi nejčastější z nich patří ty, kterými si ověřují, zda mají během pandemie svou léčbu nějak upravovat a jak mají přistupovat k preventivním opatřením. Prof. Pohunek je v předkládaném materiálu uklidňuje: „Astma je chronickou respirační nemocí, a má tedy potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, platí ale, že pokud je astma pod kvalitní kontrolou, jsou normální funkce plic a pacient je dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů, není riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce zásadně vyšší ve srovnání s běžnou populací.“ To platí samozřejmě za předpokladu, že pacient důsledně dodržuje předepsanou léčbu a uplatňuje při ní správnou inhalační techniku (např. používá inhalační nástavec u aerosolových dávkovačů) a zároveň dbá na preventivní opatření určená celé veřejnosti, tedy zejména užívá ochranné pomůcky, neopomíjí dezinfekci rukou a povrchů a významně omezí kontakt s jinými lidmi.
Ke konzultaci s lékařem využijte videohovor
S výše uvedenými opatřeními si jistě vystačí většina astmatiků, ale ti, jejichž onemocnění není zcela stabilní nebo u nichž před pandemií byly častější projevy nemoci, se mohou obrátit o radu na svého ošetřujícího lékaře. Ideálním způsobem, jak to učinit, je podle prof. Pohunka videohovor, protože kromě toho, že s lékařem tímto způsobem mohou probrat současnou léčbu, může lékař její podávání i sám vidět, a přesvědčit se tak o správnosti inhalační techniky.
Kortikosteroidy zbytečně nevysazujte!
Možná jste v médiích zaznamenali informaci, že užívání kortikosteroidů může zhoršit průběh koronavirové nákazy. Podle prof. Pohunka se to ovšem dá říct pouze o systémových kortikosteroidech podávaných nejčastěji v tabletách nebo nitrožilně, a to navíc pouze v okamžiku rozvíjejícího se koronavirového zápalu plic. Jak uvádí prof. Pohunek, netýká se to tedy pacientů, kteří kvůli svému astmatu užívají inhalační kortikosteroidy: „V žádném případě se však tato rizika netýkají kortikosteroidů v inhalační podobě, a to ani při vyšších dávkách, má-li je nemocný předepsány. Ani ostatní protiastmatické léky průběh případné nákazy koronavirem nezhoršují.“ Rozhodně by je tedy bez porady se svým lékařem neměli vysazovat. Mohli by si tím naopak přivodit závažné komplikace. Toto doporučení se shoduje i s tím, které bylo vydáno Globální iniciativou pro astma.
Na období pandemie si hlavně zajistěte dostatek léků!
V současném nouzovém režimu většinou neprobíhají preventivní prohlídky nemocných s astmatem, proto by astmatici měli vycházet z doporučení, která zazněla na poslední kontrole u ošetřujícího lékaře, případně se na jejich změně s ním přímo dohodnout. Důležité ale zejména je, aby si astmatici pro období pandemie zajistili dostatek léků, aby mohli léčbu dodržovat v předepsané míře. Naštěstí kvůli tomu není třeba nikam docházet, stačí lékaře požádat o zaslání e-receptu a léky si rovnou vyzvednout v lékárně.
(hno)
Zdroj:
Pohunek P. Astma a koronavirová epidemie. Dostupné na https://www.cipa.cz/dokumenty/koronavirus.pdf.