Astmatici by měli ohňostroj sledovat jen zpovzdálí
S blížícími se Vánocemi a silvestrem přichází i doba, kdy bude vzduch prosycen nejen vůní vánočního cukroví, svařeného vína a čokolády, ale i výpary z františků, prskavek a další pyrotechniky.
#IMG#
Pozor na ohňostroje
Ohňostroje a jiná zábavní pyrotechnika, stejně jako třeba prskavky nebo františky, při svém spalování uvolňují do ovzduší kouř, který může alergiky a astmatiky pěkně potrápit. Kouř z pyrotechniky totiž obsahuje nejen síru, ale i jiné dráždivé toxické chemikálie. Jejich složení je závislé jak na barvě ohňostroje (například zelené světlice obsahují těžký toxický kov baryum), tak i na způsobu odpalování, množství použitého střelného prachu atd.
Izraelští vědci navíc zjistili, že kouř ze zábavní pyrotechniky může poměrně závažným způsobem poškodit lidské zdraví.
Kouř nejčastěji způsoboval:
- bolesti hlavy,
- slzení očí,
- nemožnost polykání,
- nevolnost,
- dýchací obtíže – ty u některých jedinců dokonce přerostly až v astmatický záchvat.
Jakkoli jsou potíže spojené s kouřem nepříjemné a nebezpečné, existují dvě jednoduchá pravidla, jak se jim vyhnout nebo je zmírnit:
- Držte si odstup – Pokud jste astmatici nebo alergici, měli byste si při sledování ohňostroje nebo pálení prskavek či františků držet dostatečný odstup. Nejen z bezpečnostních důvodů – nedohořelé části ohňostroje mohou způsobit poměrně vážné popáleniny –, ale i kvůli tomu, že se zvětšující vzdáleností od ohňostroje klesá i koncentrace škodlivého kouře. Stejně tak se snažte vyhnout odpalování pyrotechniky v uzavřených, špatně větraných místnostech.
- Zajistěte si přívod kyslíku – Pokud se už kouře nadýcháte, co nejdříve se snažte dostat na čerstvý vzduch, kde je koncentrace kouře co nejmenší. U astmatického záchvatu je vhodné použít i bronchodilatační sprej, popř. při velmi těžkém průběhu vyhledat lékařskou pomoc.
(kam)