Astma se může rozvinout i vlivem sledování televize
Astma je závažné plicní onemocnění, kterým v naší republice trpí statisíce lidí. Může být způsobeno mnoha příčinami. Třeba přílišnou láskou ke sledování pořadů v televizi.
Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Astma je řazeno k civilizačním chorobám a bylo popsáno již římským lékařem Galenem. Samotné slovo asthma je řeckého původu a označuje dechovou nedostatečnost nebo "krátkodechost".
Astma je závažné plicní onemocnění, kterým v naší republice trpí statisíce lidí. Může být způsobeno mnoha příčinami. Třeba přílišnou láskou ke sledování pořadů v televizi.
Astma, zákeřná nemoc
Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Ačkoliv je astma řazeno k civilizačním chorobám, bylo popsáno již římským lékařem Galenem. Samotné slovo asthma je řeckého původu a označuje dechovou nedostatečnost nebo "krátkodechost".
V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním – trpí jím přibližně 10 % dětí, většinou chlapců. Tento rozdíl se ale postupně obrací a v dospělosti už mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se navíc astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí. U dospělých se astma objevuje asi u 5 % populace.
V poslední době patrný nárůst astmatických onemocnění v této skupině je dán vzrůstajícím počtem alergií, k dalším faktorům také patří fyzické či psychické přetížení, chlad atd.
Televize bere dech
Podle studie, kterou provedli britští vědci z univerzity v Glasgow, by k rizikovým faktorům mohlo patřit i nadměrné sledování televize v dětském věku. Výzkumníci do studie zahrnuli malé děti ve věku mezi třemi a téměř dvanácti lety a porovnávali, zda u nich bylo, či nebylo v pozdějším věku diagnostikováno astma. Rodiče sledovaných dětí měli za úkol zapisovat počet "odsezených" hodin před televizí.
Výsledky záznamů byly překvapivé. U sledovaných dětí se astma vyskytlo v 6 % případů. Vznik astmatu byl ale přímo úměrný počtu hodin, po které se dívaly na televizi. Čím více hodin prosedělo dítě před televizí, tím větší mělo riziko vzniku tohoto onemocnění. U dětí, které sledovaly televizi více než dvě hodiny denně, se astma vyskytovalo více než dvakrát častěji než u dětí, které sledovaly televizi méně. Rada pro rodiče tedy zní: dávejte bedlivý pozor, zda a hlavně kolik času váš potomek tráví před blikající bedýnkou. Může z ní totiž mít nejen zkažené oči.
(kam)
Zdroj: Sherriff A. et al.: Association of duration of television viewing in early childhood with the subsequent development of astma. Thorax. 2009 Mar 13.