Astmatici v ohrožení
Jak bylo již mnohokrát řečeno, na komplikace chřipkové infekce zemřou po celém světě každý rok desetitisíce lidí. Jednou ze zvláště ohrožených skupin jsou vedle lidí nad 60 let a lidí se závažnými chronickými chorobami také pacienti s astmatem. Jak se mohou bránit?
Jak vzniká astma...
Astma je chronické onemocnění průdušek. Takto nemocné průdušky mají sliznici přehnaně citlivou na některé látky - alergeny - a po setkání s nimi reagují zánětem. Aby byl člověk k alergenům citlivý, musí mít k tomu určité dispozice. Ale i pokud takové dispozice má, a jedná se tedy o alergika, nemusí být zároveň astmatik. Pro rozvinutí astmatické reakce musí mít ještě nadměrně reaktivní průdušky, které reagují otokem, zvýšenou tvorbou hlenu a stahem hladké svaloviny. Tím dochází k jejich zúžení, následné dušnosti a rozvíjí se typický astmatický záchvat. Kromě styku s alergeny obsaženými v ovzduší může podobně spustit astmatické obtíže i virová infekce. Ta sice obvykle sama astma nevyvolá, ale u nadměrně reagujících průdušek spouští obdobné obtíže jako alergen. Proto se stav mnohých astmatiků horší v období chřipek a viróz.
#IMG#Astmatici patří do skupiny lidí zvláště ohrožených chřipkovou infekcí a jejími komplikacemi, proto je jim doporučeno každoroční očkování. Navzdory tomuto doporučení není proočkovanost astmatiků zdaleka ideální. Přestože účinnost očkování může být samozřejmě snížena v důsledku každoročních genetických změn chřipkového viru, zůstává protichřipková vakcinace zlatým standardem v prevenci komplikací.
Co ukázal výzkum...
Rozsáhlé diskuse se vedly o bezpečnosti očkování u astmatiků. Otázkou bylo, zda samotné očkování nemůže zvyšovat pohotovost k astmatickému záchvatu. Na toto téma se provedlo množství studií a v současné době je očkování proti chřipce u astmatiků považováno za bezpečné. Platí to i pro děti, které mohou být očkovány již od šesti měsíců, a pro osoby s těžkými formami astmatu. Očkování je doporučeno zvláště lidem nad šedesát let, kde onemocnění chřipkou nejen značně zhoršuje astmatické onemocnění, ale současný výskyt chřipky a astmatu je i častou příčinou úmrtí.
Doporučují se antivirotika...
Přestože očkování proti chřipce hraje ústřední roli, nesmíme zapomenout ani na medikamentózní antivirotickou léčbu. Tyto léky - inhibitory neuraminidázy - jsou užitečné zejména jako přídatná terapie, zvláště v některých konkrétních případech. Moderní antivirotika zkracují dobu trvání onemocnění a doporučují se hlavně u lidí se zvýšeným rizikem komplikovaného průběhu chřipky, kteří nebyli včas očkováni. Terapie těmito léky by měla být zahájena během 48 hodin následujících po kontaktu s nakaženou osobou. V současné době se teprve zkoumá, zda inhibitory neuraminidázy mohou zvyšovat u astmatiků pohotovost k záchvatům, ale dosud provedené studie nic takového nenaznačují. Užívání moderních antivirotik se proto v odůvodněných případech doporučuje také u astmatiků.
Zdroje: Williamson JC, Pegram PS. Neuraminidase inhibitors in patients with underlying airways disease. Am J Respir Med 2002 Hanania NA, Atmar RL, Castro M. Influenza vaccine in patients with asthma. Expert Rev Vaccines 2006 Nathan RA, Geddes D, Woodhead M. Management of influenza in patients with asthma or chronic obstructive pulmonary disease. Ann Allergy Asthma Immunol 2001
(vek)