Dokáže nervy poničit už jen mírně zvýšená glykémie?
Až polovina všech diabetiků trpí postižením nervů neboli neuropatií. Vědce proto zajímalo, zda se tento problém vyskytuje už v období, které cukrovce předchází, a zda dokáže nervy poničit už jen mírně zvýšená hladina cukru v krvi. Jak jejich bádání dopadlo?
Takzvaná diabetická neuropatie je nejčastějším onemocněním nervů v západním světě. Projevuje se zvyšující se ztrátou citlivosti a svalovými slabostmi, především dolních končetin. Stejně jako většina komplikací diabetu souvisí doba trvání i závažnost diabetické neuropatie s vysokou hladinou krevního cukru (tzv. hyperglykémií). Vzhledem k tomu, že až 18 % pacientů s nově diagnostikovanou cukrovkou již má některé příznaky postižení nervů, rozhodli se vědci podrobně prozkoumat vztah mezi diabetickou neuropatií a poruchami glykémie (hladinou krevního cukru).
Stojí za vším cukr?
Už v prediabetické fázi, která předchází diabetu, se objevuje zvýšená glukóza nalačno nebo abnormální výsledek orálního glukózového tolerančního testu (OGTT). Jedná se o speciální test, kterým lékař sleduje hladinu glukózy v krvi pacienta po vypití velmi sladkého roztoku. Výsledkem je „glykemická křivka“, díky které lékař zjišťuje, jak rychle se organizmus s touto glukózovou zátěží dokáže vyrovnat. Jinak vypadá křivka zdravého člověka, jinou křivku má diabetik.
Odborníci z mezinárodně uznávané kliniky a univerzity Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě sledovali a porovnávali glykemické křivky pacientů s prediabetem, s nově diagnostikovanou cukrovkou i lidí s normální hladinou cukru v krvi. Prováděli také další vyšetření a zkoušky, za jejichž pomoci sledovali případné poškození nervů u sledovaných osob. Výsledky ale nakonec ukázaly, že poškození nervů u prediabetiků je stejně nízké jako u zdravých jedinců, kolem 2 %. U cukrovkářů pak testy ukázaly mnohem častější poškození nervů, a to u téměř 8 % sledovaných jedinců.
Různé přístupy
Výsledek studie odborníků z Mayo Clinic znamená, že samotné mírné zvýšení hladiny krevního cukru u prediabetiků pravděpodobně nestojí za vznikem diabetické neuropatie. Nicméně tento problém zkoumali i jiní vědci. Badatelé z Michiganu zjišťovali, jak se lékaři jednotlivých odborností liší v přístupu k této věci. Přišli na to, že neurologové mnohem častěji než internisté objednávají pacienty k vyšetření OGTT. Praktickým důsledkem těchto zjištění je, že u lidí s prediabetem by se měly hledat jiné příčiny, které sice přímo nesouvisejí s cukrovkou, ale na vzniku neuropatie se podílejí. K tomu je třeba provádět další různá vyšetření.
(hah)